Jedenaście osób odznaczono za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Wśród uhonorowanych pośmiertnie znalazł się żołnierz ZWZ-AK i uciekinier z KL Auschwitz, Stanisław Jaster pseudonim Hel.
Krzyże Komandorskie, Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże i Krzyże z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości oraz Złoty Krzyż Zasługi nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył w środę sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Uroczystość odbyła się w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
"Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej" Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został pośmiertnie Józef Skrzydlewski. To uczestnik Powstania Wielkopolskiego oraz wojny polsko-bolszewickiej, żołnierz Wojny Obronnej 1939 r., następnie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Aresztowany przez UB w 1951 r., zmarł w więzieniu w 1952 r.
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadano również pośmiertnie Apolinaremu Łagiewskiemu ps. Apoli. Dowódca grupy "Bałtyk 302" podporządkowanej Oddziałowi II Komendy Głównej Armii Krajowej, brał udział w rozpracowaniu produkcji rakiet V1 i V2. Zginął w 1945 r. w niemieckim więzieniu.
Odznaczenie otrzymał też Franciszek Stępa, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., żołnierz Wojny Obronnej 1939 r., następnie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.
Uhonorowano nim także Stanisława Stępę ps. Jankes-Bogdaniec. To żołnierz Wojny Obronnej 1939 r., następnie w Służbie Zwycięstwu Polski oraz w ZWZ-AK. Po wojnie współpracował ze Zrzeszeniem "Wolność i Niezawisłość". Skazany w 1947 r. na 2 lata więzienia i zdegradowany do stopnia szeregowca.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadano Jerzemu Palmowskiemu. To żołnierz Wojny Obronnej 1939 r., walczył w okolicach Modlina. Po wojnie aresztowany przez NKWD i zesłany do łagru na terenie obwodu swierdłowskiego, gdzie przebywał od kwietnia do lipca 1945 r.
Odznaczenie przyznano również pośmiertnie Stanisławowi Jasterowi ps. Hel. To żołnierz Służby Zwycięstwu Polski oraz ZWZ-AK. Więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie wstąpił do podziemnego Związku Organizacji Wojskowej utworzonego przez Witolda Pileckiego. Z obozu zbiegł w 1942 r. Zginął w 1943 r.
Otrzymał je także Jan Pliszka, żołnierz Wojny Obronnej 1939 r., następnie w niewoli sowieckiej, wstąpił do 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
"Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego" Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości odznaczono pośmiertnie Jana Bema. To żołnierz Wojny Obronnej 1939 r., następnie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, służył w 2. Dywizji Strzelców Pieszych.
Uhonorowano nim również Ludwika Medera ps. Dębicki. To żołnierz Wojny Obronnej 1939 r., następnie w ZWZ-AK, zginął w bitwie partyzanckiej pod Osuchami 25 czerwca 1944 r.
"Za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego" Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości pośmiertnie odznaczono siostrę Annę Szpot. Od września 1939 r. posługiwała w Szpitalu Świętego Antoniego na warszawskim Mokotowie.
"Za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej" Złoty Krzyż Zasługi otrzymał pośmiertnie Mieczysław Perkowski. To żołnierz Wojny Obronnej 1939 r., walczył w 9. Pułku Strzelców Konnych im. gen. Kazimierza Pułaskiego. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/