W sobotę i niedzielę odbędą się obchody jubileuszu 100-lecia parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku. Centralnym momentem będzie msza święta w niedzielę o godz. 11.00 pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abpa Salvatore Pennacchio – poinformował PAP proboszcz parafii ks. Tomasz Gill.
"Sto lat temu odrodzone po zaborach państwo polskie walczyło o swoje granice na wschodzie i zachodzie. Było w stanie przetrwać dzięki ofiarności i poświęceniu swoich obywateli. Nasi przodkowie rozumieli i podkreślali jeszcze jedną, ważną sprawę. Uważali, że zmartwychwstanie ojczyzny dokonało się nie tylko dzięki wysiłkowi ludzi, ale przede wszystkim dzięki interwencji Opatrzności Bożej, bo przecież zaborcy na zawsze chcieli wymazać z mapy świata nazwę Polska" – podkreślił proboszcz parafii.
Dodał, że jako wotum wdzięczności za odrodzenie państwa polskiego mieszkańcy Targówka, w znacznej większości prości robotnicy okolicznych fabryk i kolejarze, postanowili wznieść kościół pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i zbudowali go wspólnym wysiłkiem.
W powstanie świątyni zaangażowani byli także najbardziej znani ludzie tamtych czasów. Kardynał Aleksander Kakowski wydzielił z parafii Matki Bożej Loretańskiej terytorium parafii Zmartwychwstania Pańskiego i wyznaczył jej granice.
Projekt świątyni przygotował Stefan Szyller, wybitny polski architekt, budowniczy i konserwator zabytków, zwolennik form historycznych, poszukiwacz polskości w architekturze. Do pracy nad projektem znanego architekta zachęcił ksiądz Eustachy Krocina, pierwszy proboszcz parafii.
Kamień węgielny poświęcił bł. ksiądz Ignacy Kłopotowski, a konsekracji świątyni dokonał ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI.
Sto lat po tych wydarzeniach Targówek Zmartwychwstania Pańskiego, zamieniony w czasach PRL na dzielnicę przemysłową i zaniedbany, znów się odradza. Jako wotum wdzięczności za dar stulecia niepodległości wzniesiono budynek Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej im. Achillesa Ratti.
W programie obchodów – jak poinformował ks. Gill – przewidziany jest m.in. wykład rektora UKSW ks. prof. Stanisława Dziekońskiego "Koncepcja wychowawcza Kościoła zawarta w encyklice papieża Piusa XI +Divini illius magistri+ a system pedagogiczny Marii Montessori" i projekcja filmu "Targówek Zmartwychwstania Pańskiego" w reżyserii Łukasza Perkowskiego.
Będzie można także obejrzeć kilka wystaw przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Krzysztofa Chmarrę, kustosza galerii Spinacz i Lokomotywa. Pierwsza z nich przedstawia historię parafii od jej założenia do czasów obecnych. Druga, w zabytkowej dzwonnicy, koncentruje się na mieszkańcach tej okolicy. Panie Ewa Admaszek i Iwona Ząbkowicz przygotowały z kolei wystawę dokumentującą historię szkoły im. Achillesa Ratti.
Obchody uświetnią występy muzyków związanych z parafią: Agnieszki Kowalskiej i Arnolda Kłymkiwa, współpracującego m.in. z Filharmonią Narodową, i zespołu Lumen Dei pod dyrekcją Anny Sagan. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/