Hołd Kadetom Lwowskim, uczestnikom III Powstania Śląskiego, złożyli w poniedziałek kombatanci oraz władze miasta i województwa. W III Powstaniu Śląskim zginęło siedmiu młodych Kadetów Lwowskich - wśród nich Karol Chodkiewicz, potomek hetmana wielkiego litewskiego.
W tzw. Spotkaniu Pokoleń przy Tablicy Kadetów Lwowskich, którym uczczono w poniedziałek poległych w III Powstaniu Śląskim kadetów, wzięli też udział opolanie – potomkowie powstańców śląskich, studenci oraz uczniowie – w tym z Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Powstańców Śląskich.
Dr Patelski: „To nie przypadek, tylko fenomen. Ci młodzi ludzie wychowani byli w tradycji romantyzmu i patriotyzmie swoich domów. Dlatego nie zabrakło ich na żadnym z pól bitewnych odradzającej się Polski”.
Jedna z uczennic tej placówki Adrianna Kubica-Cypek zapewniła, że choć czasy powstań to już dzieje, młodzież z pełnym szacunkiem odnosi się do odwagi i bohaterstwa ludzi w nich walczących. „Poznając dzieje Polski i świata nie zapominamy o historii ziem nam najbliższych” - zapewniła uczennica.
Historyk Uniwersytetu Opolskiego dr Mariusz Patelski przypomniał, że na walczący Śląsk w maju 1921 r. - mimo zakazu wojskowych przełożonych – przybyło w sumie 112 kadetów z korpusów we Lwowie i Modlinie. Podczas III Powstania Śląskiego siedmiu z nich straciło życie w walce. Wśród dwóch pierwszych, poległych 21 maja 1921 r., był 16-letni wtedy Karol Chodkiewicz, potomek słynnego hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza.
Dr Patelski zapewnił, że to nie przypadek, iż młodzież polska – harcerze, studenci i kadeci oraz młodzi ludzie skupieni w różnego rodzaju organizacjach – tak żywo, bo zrywem bojowym, reagowała w latach 1917-1921, gdy toczyły się walki o granice i niepodległość Polski. „To nie przypadek, tylko fenomen. Ci młodzi ludzie wychowani byli w tradycji romantyzmu i patriotyzmie swoich domów. Dlatego nie zabrakło ich na żadnym z pól bitewnych odradzającej się Polski” - zaznaczył.
Poniedziałkowe uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, przy którym znajduje się zamontowana w ubiegłym roku tablica poświęcona właśnie poległym w III Powstaniu Śląskim Kadetom Lwowskim. Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Irena Kalita zaznaczyła, że tablica jest kopią tej, która w latach 20-tych zawisła na lwowskiej szkole kadetów. „We Lwowie nazwiska tych 16-17-letnich chłopców znali wszyscy. Mam nadzieję, że dzięki takim uroczystościom jak poniedziałkowa będzie je znać coraz więcej Opolan” - skwitowała Kalita.
III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Było wyrazem woli przyłączenia Górnego Śląska do Polski. (PAP)
kat/ abe/