Prezentacja książki „Dobra zmiana w Polsce 2015-2019” filozofa i dziennikarza Łukasza Kobeszki odbyła się w czwartek w Budapeszcie z udziałem autora. Uczestnicy spotkania wskazywali, że podobna pozycja powinna ukazać się na temat Węgier.
Książka powstała na zamówienie Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, a wydał ją węgierski think tank Szazadveg. Omawia ona polskie reformy strukturalne w wymiarze sprawiedliwości, w systemie finansowym państwa, w sektorze rolniczym, a także programy prorodzinne, politykę historyczną i polską politykę zagraniczną. Książkę kończy tekst wystąpienia prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na konferencji "Być Polakiem - duma i powinność" w kwietniu.
„Wartość tej książki polega na tym, że pokazuje, co zrobił polski rząd w ciągu ostatnich czterech lat i dlaczego. Otrzymujemy więc wytłumaczenie polskiego sposobu myślenia.(…) Dowiadujemy się, na czym polega polski model, jakie posunięcia poczyniły w ostatnich czterech latach polskie siły konserwatywne w celu przywrócenia polskiego poczucia własnej godności i zdolności państwa do działania. Dużo wnikliwiej widzimy sens posunięć w Polsce” – powiedział PAP prezes Szazadveg Gabor G. Fodor.
Dodał, że głównym wrogiem realizowania interesów narodowych zarówno Polaków, jak i Węgrów, jest liberalizm. Jak zaznaczył, zarówno Polacy, jak i Węgrzy odważyli się zrobić to, co jest według nich słuszne, i obronili te kroki oraz ich rezultaty przed krytyką liberalnej elity.
Książka jest przeznaczona dla zagranicznego odbiorcy i właśnie Węgry są pierwszym krajem, gdzie się ukazała. „Wydaje nam się, że na Węgrzech bardzo brakuje informacji(…) realnych, rzeczywistych o Polsce, stąd to przedsięwzięcie, które mam nadzieję, że pomoże Węgrom w tym okresie trochę przed-, a trochę powyborczym pewne rzeczy sobie poukładać, zrozumieć lepiej styk spraw, które rozgrywały się w ostatnich latach w Polsce, zrozumieć filozofię myślenia, która jest charakterystyczna dla wydarzeń w Polsce w ostatnich latach” – powiedział PAP prezes Instytutu im. Felczaka Maciej Szymanowski.
Autor podkreślił, że z jednej strony jego książka jest kroniką przedsięwzięć podejmowanych przez polski rząd, ale z drugiej, gdy ją pisał, najważniejsze było dla niego „pokazanie dlaczego” te działania zostały podjęte.
"Moim zamysłem było pokazanie, że Polacy znaleźli (…) jakiś klucz do tego, żeby nie tylko krytykować liberalną demokrację, żeby krytykować politykę pewnego imperializmu ze strony potężnych krajów UE”, ale też pokazać polską praktyczną odpowiedź na to, żeby nie zatrzymywać się na krytyce, tyko pokazać pozytywny model funkcjonowania państwa, relacji pomiędzy państwem i obywatelem, relacji między państwem i instytucjami” – powiedział Kobeszko podczas prezentacji.
W prezentacji wziął udział m.in. wiceminister w kancelarii premiera Węgier Balazs Orban, który podkreślił, że niedzielne wybory parlamentarne w Polsce są bardzo ważne dla Węgier. Jak powiedział, Europę co jakiś czas próbują opanować dążenia imperialistyczne i tak się dzieje także teraz. Do przywrócenia historycznej równowagi potrzebna jest zatem siła, która strzeże innego podejścia, i są to siły nacjonalistyczne. „Środkowoeuropejskimi strażnikami tej myśli narodowej są obecnie Polacy i Węgrzy” – zaznaczył.
Uczestnicy spotkania, na którym był obecny m.in. polski ambasador Jerzy Snopek, podkreślali, że potrzebna byłaby podobna książka omawiająca posunięcia węgierskiego rządu podczas 9 ostatnich lat, czyli od ponownego objęcia władzy przez konserwatywny Fidesz.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mal/ mhr/