Nowy gmach Teatru Muzycznego w Poznaniu zostanie wzniesiony u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej. W piątek podpisano umowę z wykonawcą projektu. Nowy teatr ma posiadać 1,2 tys. miejsc na głównej widowni i być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.
Ogłoszony przez Miasto Poznań konkurs architektoniczny wyłonił najlepszy projekt budynku nowej siedziby Teatru Muzycznego. Zwycięska praca, pochodząca z krakowskiej pracowni Atelier Loegler Architekci, została najwyżej oceniona przez sąd konkursowy m.in. ze względu na „oryginalność i trafność projektu, szczególnie w kontekście powiązania z otoczeniem i wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu”. Sąd konkursowy najwyżej ocenił sposób odniesienia się do otaczającej zabudowy oraz kształt bryły wpisującej się w panoramę dzielnicy śródmiejskiej. Zwrócił także uwagę na otwartość wyrazistej formy, „zapraszający” charakter foyer i estetykę strefy wejściowej.
„Emocjonalne przeżycia, jakie towarzyszyły powstawaniu tego projektu, to duża przygoda i niezapomniane wspomnienia, które zapamiętam do końca życia. Miejsce, powstania teatru jest wyjątkowe, ma swoją magię opisaną kontekstem, które tworzy Akademia Muzyczna i sąsiedztwo Uniwersytetu” – podkreślił prezes spółki Atelier Loegler Architekci Romuald Loegler.
„Cieszyłem się, że udało nam się wygrać ten konkurs i zaproponować coś, co może być wyjątkową afirmacją kultury muzycznej nie tylko Poznania, ale Polski. Muzyka łagodzi obyczaje, dlatego życzę sobie i wszystkim, żeby etap powstawania jak najszybciej się zrealizował” – dodał.
Według koncepcji, nowy teatr ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce i posiadać 1,2 tys. miejsc na głównej widowni. Ponadto 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób.
„Zwycięzca konkursu wykona teraz kompletną dokumentację projektową w oparciu o koncepcję architektoniczną. W lipcu przyszłego roku ma być gotowy projekt budowlany, a na początku 2021 - projekt wykonawczy z pozwoleniem na budowę. Atelier Loegler Architekci sprawować będzie również nadzór autorski od rozpoczęcia procedury przetargowej na wykonawcę robót budowlanych i będzie on trwał nieprzerwanie do odbioru końcowego i uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wydanej dla obiektu” – poinformował poznański magistrat.
Prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM) Justyna Litka wskazała, że „projekt, który mamy do zrealizowania jest bardzo ambitny”.
„W lipcu przyszłego roku chcemy mieć gotowy projekt wstępny, a z końcem 2020 lub na początku 2021 roku - mieć ostateczne pozwolenie na budowę i przystąpić do zasadniczych prac. Rola spółki PIM w tym przedsięwzięciu jest wyjątkowo specyficzna. Procedura konkursowa prowadzona była przez Urząd Miasta, w związku z czym umowa musi być również podpisana przez Miasto i dopiero po tym to zadanie może zostać powierzone spółce. Zarówno projektowanie, wykonawstwo i doprowadzenie do finału w postaci pierwszej premiery w nowej siedzibie, będzie realizowany wspólnie ze zwycięzcą konkursu. Umowa, która dzisiaj jest podpisywana, przewiduje również nadzór autorski” – podkreśliła Litka.
Magistrat podał, że wykonawca dostarczyć ma m.in. projekt dróg i placów, architektury budynku wraz z aranżacją wnętrz i konstrukcji budynku. Zajmie się też sprawami ważnymi z punktu widzenia przeznaczenia budynku, jak projektem akustyki wnętrz, ochroną przed hałasem i drganiami otoczenia oraz oświetlenia scenicznego. Kompleksowe będzie również przedstawione zagospodarowanie terenu, nawierzchni, elementów małej architektury, zieleni oraz iluminacji pod kątem wpisania w kontekst historyczny i przestrzenny. Prace będą też konsultowane z pełnomocnikiem prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami, m.in. w celu stworzenia czytelniejszej i krótszej drogi osoby z niepełnosprawnością z widowni na scenę. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ itm/