11. edycja Festiwalu Era Schaeffera zatytułowana „The Eternal Carousel” odbędzie się w czwartek w Basenie Artystycznym w Warszawie. Kompozytor, historyk muzyki, dramatopisarz Bogusław Schaeffer zmarł 1 lipca br., w wieku 90 lat.
Jak poinformowali PAP organizatorzy, tegoroczny festiwal będzie symbolicznym pożegnaniem z patronem przedsięwzięcia. W czwartek, w Basenie Artystycznym, będzie można oglądać multimedialny spektakl połączony z grą aktorów oraz pokazem graficznych dzieł Schaeffera. Reżyserem i scenarzystą widowiska jest Maciej Sobociński. W spektaklu wezmą udział m.in. aktorzy Lidia Bogaczówna, Sean Palmer, tancerz, choreograf Witold Jurewicz, akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazone, wokalista Janusz Radek, raper i beatboxer Andy Ninvalle, skrzypek Patryk Zakrocki oraz pianiści Andrzej Karałow & Maciej Piszek. Gościem specjalnym będzie Michał Urbaniak.
The Eternal Carousel to według twórców "przestrzeń bez początku i końca", która "wypełnia się kolejnymi Ludzkimi Odsłonami Świata Bogusława Schaeffera". "Powracają charakterystyczne Ludzkie Formy znane z zapisanych kartek dramatów Autora. Wyjątkowe, Niepowtarzalne, Osobne" - czytamy w informacji prasowej.
Festiwal Era Schaeffera to wydarzenie cykliczne z pogranicza muzyki, teatru i tańca, oparte o bogaty dorobek twórczy polskiego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika Bogusława Schaeffera odbywające się regularnie w sezonie jesiennym od 2009 roku w Warszawie. Festiwal jest multimedialnym i audiowizualnym wydarzeniem inspirowanym dźwiękiem, słowem, ruchem, obrazem, utrzymanym w technice collage'u.
Dramatopisarz, kompozytor, historyk muzyki Bogusław Schaeffer urodził się w 1929 r. we Lwowie. Zaczął komponować mając 17 lat. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 r. obronił pracę dyplomową poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego. Wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził także kursy współczesnej kompozycji m.in. w Salzburgu, Yorku i Middelburgu. Jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela awangardy, jako muzykolog - za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce.
Pierwszą sztukę teatralną Schaeffer napisał w 1955 r. Od tamtej pory stworzył blisko 40 partytur teatralnych dla aktorów. Do najbardziej znanych i najczęściej granych na międzynarodowych scenach należą "Audiencja I", "Audiencja II", "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów", "Audiencja IV", "Audiencja V", "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" (grany przez ponad 40 lat przez Jana Peszka), "Kwartet dla czterech aktorów", "Próby" i "Tutam".
Stefan Kisielewski nazwał Schaeffera "ojcem nowej muzyki w Polsce". Jest autorem książek z zakresu teorii i historii muzyki m.in. "Wstępu do kompozycji", "Klasyków dodekafonii" i "Kompozytorów XX wieku".(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/aszw/