Dwie opery współczesne – „Unknown, I Live With You” zainspirowana wierszami afgańskich poetek oraz „Weiße Rose” poświęcona niemieckiej grupie antynazistowskiego oporu „Biała Róża” – znajdą się w programie Festiwalu Opera Rara 2020, który rozpocznie się w Krakowie 23 stycznia.
Miłośnicy opery będą mogli zobaczyć w sumie sześć spektakli.
Będą to także: "Sigismondo" czyli "Zygmunt" Gioacchina Rossiniego - dzieło z 1814 r. po raz pierwszy pokazywane w Polsce, którego bohaterem jest fikcyjny piastowski władca oraz "Vanda" Antonina Dvoraka odwołująca się do legendy o księżniczce, która nie chciała Niemca.
XVII-wieczny "Balet Pań Niewdzięcznych" Claudia Monteverdiego dopełniony będzie nowymi utworami młodej polskiej kompozytorki Teoniki Rożynek. Melomani zobaczą i usłyszą także "Enoch Arden" na podstawie poematu Alfreda Tennysona. W spektaklu z muzyką Richarda Straussa wystąpią aktorzy profesjonalni oraz naturszczycy.
Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, dzieła te pochodzą z różnych epok i reprezentują odmienne stylistyki, ale każą zastanowić się, dlaczego tak chętnie stawiamy wokół nas mury, jakie są tego konsekwencje i co robić, żeby zamiast nich powstawały mosty.
"Staramy się podczas festiwalu budować mosty na różnych płaszczyznach: między publicznością a sceną i między artystami z różnych krajów, między myśleniem +oświeconym+ a niedojrzałym. Ale nie chcemy upraszczać idei festiwalu do populistycznych haseł, bo populizmu - mam wrażenie - mamy wszyscy dosyć. Nie da się wykrzyczeć jednego zdania o Opera Rara" - powiedział PAP dyrektor artystyczny Festiwalu Jan Tomasz Adamus.
Organizatorami festiwalu są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Capella Cracoviensis. Dyrektor KBF Izabela Helbin zaznacza, że Festiwal Opera Rara "zawsze szedł pod prąd", bo prezentowane są na nim opery rzadko pojawiające się w repertuarach teatrów operowych. "Nasi reżyserzy pokazują zupełnie inne podejście do klasycznego spektaklu operowego. Wspólnie z Capellą Cracovienis mamy wizję prezentowania oper, które komentują rzeczywistość, to co dzieje się dzisiaj" – powiedziała PAP Helbin. Dodała, że spektakle, które są w programie festiwalu "nie dają prostych rozwiązań, raczej stawiają pytania". Dodała, że istotne jest także to, że podczas Opery Rary pojawia się wiele kobiet – kompozytorek i reżyserek.
W związku z nową edycją festiwalu odświeżona zostanie jego strona wizualna, autorem projektów jest Krzysztof Iwański, powstanie także nowa strona internetowa wydarzenia.
Festiwal Opera Rara potrwa od 23 stycznia do 14 lutego. Bilety oraz karnety na festiwal będą dostępne w sprzedaży od 30 października.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ itm/