W obchodzone 6 czerwca święto narodowe Szwecji organizowane są uroczystości dla osób, które otrzymały szwedzkie obywatelstwo. Imigranci otrzymują zaświadczenia, a w ramach poczęstunku – m.in. tradycyjny „tort księżniczki”.
Od 2015 roku władze szwedzkich gmin zobowiązane są ustawowo do organizacji takich ceremonii. Ich gospodarzem jest najczęściej burmistrz miasta lub związany z gminą polityk. Mają miejsce przemowy oraz występy artystyczne.
Dla rodowitych Szwedów 6 czerwca to przede wszystkim dzień wolny od pracy i okazja do wypoczynku na łonie natury. Z badań instytutu SOM wynika, że święto narodowe obchodzi jedynie 30 proc. obywateli, w tym przede wszystkim osoby starsze oraz mające konserwatywne poglądy. Centralne uroczystości z udziałem rodziny królewskiej odbywają się w Skansenie w Sztokholmie.
Święto narodowe ustanowiono w Szwecji dopiero w 2005 roku. Wcześniej od 1983 roku w tym dniu obchodzono Święto Flagi. Data 6 czerwca ma związek z dwoma wydarzeniami z historii Szwecji. W tym dniu w 1523 roku królem został Gustaw I Waza, twórca nowożytnego państwa szwedzkiego, a w 1809 roku szwedzki parlament uchwalił konstytucję.
Aby spopularyzować obchody święta narodowego, szwedzkie państwo powołało fundację, w której zasiada m.in. przewodniczący parlamentu. Ma ona na celu pomagać w organizacji uroczystości narodowych. Na stronie internetowej tej instytucji można przeczytać, że dla Szwedów święto narodowe "staje się coraz bardziej oczywiste". "To święto ma charakter świecki (...) Wzmacnia wizerunek Szwecji jako kraju opartego na wspólnych wartościach oraz demokracji" - podkreśla państwowa fundacja.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
zys/ mal/