W wieku 80 lat zmarł Norbert Wojciechowski, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, zaangażowany w tworzenie struktur Solidarności, zasłużony dla lubelskiej kultury. Na znak żałoby flaga miasta Lublin została we wtorek opuszczona do połowy masztu.
"Odszedł od nas Norbert Wojciechowski, niezwykle zasłużony dla Lublina, dla kultury lubelskiej, założyciel wydawnictwa +Norbertinum+, które edukowało nas od początku lat 90-tych. Postać niezwykła, nawet jak na niezwykłość naszego miasta, bo Norbert Wojciechowski był osobą, która od wielu lat zaangażowana była we wszystko, co było ważne dla naszego miasta, od początku trwania samorządu terytorialnego" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Przypomniał, że Wojciechowski wspólnie w prof. Zytą Gilowską (zmarła w 2016 r.) tworzył sejmik, który – jak tłumaczył Żuk - przejął rolę partnera dla rządu w budowaniu systemu samorządu terytorialnego, na początku lat 90. ub. wieku.
"Był zaangażowany w te negocjacje, które wykreowały podstawy ustrojowe samorządu, a także i obecne podstawy finansowe. W tym jest ogromna zasługa pani prof. Zyty Gilowskiej, która przyjaźniła się Norbertem Wojciechowskim i razem, praktycznie rzecz biorąc, ten samorządowy projekt ustrojowy realizowali" – powiedział Żuk.
"Ale dla pana Norberta najważniejsza była kultura. I to, co mu zawdzięczamy, to niezwykła aktywność jego wydawnictwa" – dodał prezydent.
W związku ze śmiercią Wojciechowskiego, na znak żałoby prezydent Lublina, w towarzystwie przewodniczącego rady miasta Jarosława Pakuły, opuścił flagę miasta Lublin na ratuszu do połowy masztu. W czasie tej uroczystości miejski trębacz odegrał hejnał miasta oraz melodię "Cisza".
Wojciechowski urodził się 4 lutego 1939 r. w Smętowie (woj. pomorskie). Studiował polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od roku 1965 do 1980 pracował na KUL, początkowo w Towarzystwie Naukowym uniwersytetu, był też dyrektorem działu wydawniczo-poligraficznego.
W 1980 wstąpił do "Solidarności", był sekretarzem komisji uczelnianej i członkiem prezydium zarządu Regionu Środkowowschodniego związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego stanął na czele regionalnego komitetu strajkowego. Po pacyfikacji protestów pozostał w ukryciu, ujawnił się kilka miesięcy później po interwencji biskupów. Współpracował z prasą podziemną i niejawnymi strukturami NSZZ "S".
W 1990 r., w kwietniowych wyborach, został wybrany do Rady Miasta Lublin, uzyskując największą liczbę głosów spośród wszystkich kandydujących. W czerwcu 1990 został wybrany przewodniczącym Lubelskiego Sejmiku Samorządowego.
W 1990 r. rozpoczął własną działalność gospodarczą - w ramach spółki prawa handlowego Norbertinum Wydawnictwo, Drukarnia, Księgarnia. Było to pierwsze prywatne wydawnictwo katolickie w Polsce – "Norbertinum".
W 2011 r. Wojciechowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
Otrzymał też wiele nagród m.in. w 2004 r. Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury za dokonania wydawnicze oraz działalność na rzecz popularyzacji książki w mieście i regionie, a w 2005 roku został Laureatem Nagrody Miasta Lublina za Upowszechnianie Kultury.
Norbert Wojciechowski zmarł w poniedziałek w Lublinie. (PAP)
Autorzy: Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć
ren/ kop/ robs/