W stołecznej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej otwarto ekspozycję pt. „Tematy”, na której prezentowane są obrazy, rysunki i grafiki Edwarda Dwurnika z lat 1967–2018. Wystawa czynna będzie do 30 listopada.
Zdaniem krytyki artystycznej, zmarły 28 października 2018 r. artysta należał do najbardziej cenionych twórców polskich XX i XXI w.
"Pozostawał w kręgu zainteresowania kolekcjonerów i uznania krytyki artystycznej. Tworzył dużo i intensywnie, malując obrazy w kilku cyklach. Był bardzo uważny w opisie rzeczywistości i niekiedy można odnieść wrażenie, że pokazując obraz ogólny, nie chciał zrezygnować ze szczegółu. Stąd w obrazach z przedstawieniami z lotu ptaka pojawia się pełna introspekcja, pozwalająca zobaczyć życie we wszystkich aspektach, we wszystkich wymiarach" - czytamy na stronie wystawy.
Jak podkreślono, Edward Dwurnik "był kronikarzem, który na własnych zasadach dokumentował rzeczywistość często przez innych ignorowaną", a szczególnie cenionymi cyklami artysty byli "Sportowcy" i "Robotnicy".
"Nie szukał motywów do obrazów, one bowiem po prostu były - wokół. Powstawały także obrazy abstrakcyjne oraz niezwykle malarskie, śmiało ujęte motywy morza" - napisano, dodając, że współpraca Katarzyny Napiórkowskiej z artystą "opierała się na wieloletniej znajomości zapoczątkowanej jeszcze w czasach studenckich".
Na wystawie "Tematy" prezentowane są obrazy, grafiki i rysunki ze wszystkich okresów twórczości Edwarda Dwurnika. Ekspozycja obejmuje m.in. wczesne rysunki z lat 1967-68, obrazy, grafiki i kolaże z lat 1980-82 oraz najbardziej rozpoznawalne prace z ostatnich lat życia artysty z motywami miast z lotu ptaka, tulipanów, pejzaży, mórz i oceanów, a także abstrakcje.
Wśród eksponowanych obrazów znajdują się także późne obrazy czarno-białe.
"Edward Dwurnik (1943-2043)" - przypomniano, że taką właśnie informację biograficzną artysta podawał niekiedy na rewersach swoich prac na papierze. "Był to jeden z elementów twórczej kreacji, życiorysu wpisanego w sztukę i swoistych gier z odbiorcami i krytyką artystyczną" - oceniono w tekście towarzyszącym wystawie.
Edward Dwurnik (ur. 1943 - zm. 2018) był malarzem, rysownikiem i grafikiem. Studiował w latach 1963-70 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej. Przez trzy lata studiował rzeźbę, a w 1965 r. rozpoczął niezależny od toku studiów cykl rysunków i akwarel. Od 1966 r. zaczął tworzyć obrazy olejne - tzw. "Podróże autostopem" – charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka.
W 1992 r. został laureatem prestiżowej nagrody Fundacji Coutts & Co w Zurychu. Został nagrodzony, m.in.: Nagrodą Kulturalną "Solidarności" (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).
Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Albertina w Wiedniu; S.M.A.K. (Stedelijk Museum voor Actuele Kunst) w Gandawie; Alvar Aalto Museum w fińskim Jyvaskyla; Van Abbemuseum w Eindhoven; Gemaldegalerie Neue Meister Albertinum w Dreźnie; Museum Ludwig w Kolonia; Wurttembergischer Kunstverein w Stuttgarcie; Slovak National Gallery w Bratysławie; Schaulager w Bazylei; Cleveland County Museum; Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie.
Więcej informacji o wystawie na stronie: www.napiorkowska.pl.
Ekspozycja czynna będzie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej (ul. Świętokrzyska 32) do 30 listopada br.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/