Blisko 200 medali stworzonych w XIX-w. można od poniedziałku zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To pierwsza tak obszerna wystawa sztuki medalierskiej we wrocławskim muzeum, w którego zbiorach znajduje się ponad 2 tys. tego typu eksponatów.
Na wystawie można zobaczyć przykłady europejskiej sztuki medalierskiej z lat 1800-1889. To dzieła czołowych medalierów i rzeźbiarzy austriackich, belgijskich, czeskich, duńskich, francuskich, holenderskich, niemieckich, polskich, rosyjskich, szwajcarskich, szwedzkich, angielskich i włoskich.
Magdalena Karnicka, kuratorka wystawy, podkreśliła w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że ekspozycja jest prezentacją dzieł sztuki medalierskiej z okresu, kiedy było ono sztuką bardzo popularną. "Masowy popyt na dzieła tej sztuki powodował szybki rozwój mennic - były konstruowane nowe maszyny i ulepszano istniejące. Medale był prezentowane na wystawach światowych” - mówiła.
Dodała, że prezentowane na ekspozycji medale to prace mistrzów medalierskich oraz ich uczniów, którzy później stali się mentorami dla kolejnych pokoleń. "To profesorowie z akademii, medalierzy zatrudnieni na dworach oraz w mennicach” - mówiła Karnicka.
Wskazała, że w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się kolekcja składająca się z ponad 2 tys. medali pochodzących z XIX w. - z tego na ekspozycji prezentowanych jest blisko 200 eksponatów. „Pokazujemy różnorodność stylistyczną i tematyczną sztuki medalierskiej tego okresu” - mówiła.
Karnicka dodała, że w XIX w. na żetonach i medalach upamiętniano władców i członków ich rodzin, urzędników państwowych, dowódców wojskowych, artystów, naukowców, czy właścicieli fabryk. "Powstawały też numizmaty związane z życiem zwykłych ludzi zamawiane na przykład z okazji narodzin lub chrztów potomków. Upamiętniano też wojny i zawarcie sojuszy, powstanie nowych połączeń komunikacyjnych czy organizacje konferencji, wystaw” - mówiła kuratorka.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. medal upamiętniający przepłynięcie przez Rouen statku transportującego szczątki cesarza Napoleona I z Wyspy św. Heleny do Paryża, medale z okazji rocznicy utworzenia Czeskiej Kasy Oszczędności czy budowy kościoła – miejsca pochówku Antonia Canovy.
Ekspozycję można zwiedzać do 26 stycznia 2020 r.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ agz/