Producent filmowy Piotr Dzięcioł, znany m.in. z produkcji "Idy" i "Zimnej wojny", odsłonił w środę swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Do tej pory uhonorowano w ten sposób 76 osób zasłużonych dla polskiej kinematografii.
"Chciałbym podziękować wszystkim zdolnym ludziom, którzy otaczali mnie przez całe istnienie Opus Filmu (wytwórnia filmowa założona przez Dzięcioła w 1991 r. – PAP), ale też miastu Łódź. To miasto wyjątkowe, które bardzo sprzyja produkcji filmowej i dzięki temu realizujemy tutaj tyle filmów. Jakikolwiek scenariusz do mnie trafia, nawet jeśli akcja dzieje się gdzieś indziej, myślę o tym, by film robić tu w Łodzi i w dużej mierze nam się to udaje – podkreślił Dzięcioł podczas uroczystości odsłonięcia gwiazdy, która odbyła się w ramach 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA.
Producent wspominał, że gdy latach 70. po raz pierwszy przyjechał do Łodzi, to - patrząc na miasto w drodze do akademika Szkoły Filmowej - postanowił sobie, że zaraz po skończeniu studiów ucieknie z niej z powrotem do ukochanego Wrocławia.
"Tak uciekałem, że do tej pory jestem w Łodzi i bardzo się z tego cieszę; poznałem tu świetnych mistrzów, którzy uczyli mnie zawodu, a później, gdy zacząłem pracować jako samodzielny kierownik produkcji i producent, poznałem masę młodych ludzi, których z kolei ja uczyłem zawodu" – dodał.
Zdaniem dyrektora Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi Rafała Syski, zawód producenta filmowego nie zawsze jest doceniany, tymczasem w przypadku Dzięcioła można mówić o nim nie tylko jako o osobie zaangażowanej w aspekty organizacyjne czy finansowe produkcji filmów, ale wręcz jako o wielkim kreatorze kina. Najdoskonalszym przykładem tej tezy – według dyrektora NCKF – są wyprodukowane przez dzięcioła filmy z oscarową "Idą" na czele.
Syska przypomniał różne etapy kariery Dzięcioła – od czasów PRL poprzez transformację ustrojową, po stworzenie "jednej z najwspanialszych prywatnych wytwórni filmowych" – Opus Film, która w pewien sposób zastąpiła ważną dla polskiej kinematografii dawną Wytwórnię Filmów Fabularnych w Łodzi. "Zawsze trzyma rękę na pulsie i realizuje tego rodzaju przedsięwzięcia filmowe i telewizyjne, które w danym okresie są dowodem przemian zachodzących w kinematografii. (…) Jest kreatorem tego wszystkiego, co dotyczy całej kultury filmowej" – mówił o Dzięciole Syska.
Piotr Dzięcioł jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wyższego Zawodowego Studium Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. Był producentem i koproducentem ponad trzydziestu filmów fabularnych, nagradzanych na najważniejszych międzynarodowych festiwalach w Berlinie, Cannes czy Wenecji.
Największy sukces odniosły wyprodukowane przez Opus filmy Pawła Pawlikowskiego nagrodzona m.in. Oscarem i Nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej oraz Europejską Nagrodą Filmową "Ida" oraz "Zimna wojna", uhonorowana w 2018 w Cannes Złotą Palmą za reżyserię.
Dzięcioł jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej; należy do zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, a od roku 2019 jej wiceprezesem. W latach 2008-2011 należał do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Za wspieranie młodych twórców i wkład w rozwój polskiego młodego kina w 2007 roku otrzymał Złotego Anioła na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu, jest także laureatem Border Gate Award Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun w Katowicach za "wkład w rozwój polskiego kina, budowanie jego międzynarodowego prestiżu i propagowanie postawy producenta kreatywnego". W 2003 roku uzyskał tytuł Łodzianina Roku.
Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. Do tej pory uhonorowano gwiazdami 76 osób zasłużonych dla polskiej kinematografii m.in. reżyserów, aktorów, twórców muzyki filmowej.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/