Koncertem polskich artystów Krzesimir Dębski & Karasiewicz Power Set w piątkowy wieczór rozpocznie się oficjalnie przemyska część XIX Międzynarodowego Festiwalu „Jazz bez…”. To jeden z największych festiwali międzynarodowych, który odbywa się jednocześnie w Polsce i na Ukrainie.
Oficjalne otwarcie przemyskiej edycji festiwalu poprzedzi w czwartkowy wieczór koncert finałowy uczestników polsko-ukraińskich warsztatów jazzowych dla młodzieży, które trwają od poniedziałku.
Początkowo festiwal był organizowany we Lwowie i Przemyślu, a z czasem zaczął obejmować coraz więcej miast i stał się transgranicznym, jazzowym maratonem, podczas którego koncerty odbywają się jednocześnie po obu stronach granicy. W tym roku impreza odbywać się będzie, poza Przemyślem i Lwowem jeszcze m.in. w: Kijowie, Tarnopolu, Łucku, Chmielnickim, Równem, Sumie, Wrocławiu.
Przemyska część Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Jazz bez…” – Mikołajki Jazzowe odbędzie się od 6 do 8 grudnia, a cały festiwal zakończy się 15 grudnia.
„Jest to renomowane przedsięwzięcie, dobrze znane w środowisku muzycznym, które zdobyło sobie uznanie zarówno artystów jak i publiczności. Przez te lata festiwal zyskał opinię imprezy prezentującej najlepsze wzorce współczesnej muzyki improwizowanej, przyczyniając się w ten sposób do budowania kontaktów kulturalnych i tworzenia międzynarodowych formacji muzycznych” – podkreślają organizatorzy.
Na otwarcie przemyskiej odsłony wydarzenia na scenie organizatora przedsięwzięcia - Centrum Kulturalnego w Przemyślu w piątkowy wieczór wystąpi Karasiewicz Power Set wraz z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego. Program jaki wykonają znajdzie się na ich drugim CD.
Wśród polskich wykonawców w Przemyślu wystąpi jeszcze Yarosh Organ Trio z towarzyszeniem wokalistki Katarzyny Mirowskiej.
Zagranicznych wykonawców w przemyskiej części reprezentować będzie amerykańska grupa Yes Trio, szwajcarski zespół Nova oraz amerykańsko–izraelski duet tworzony przez jednego z głównych amerykańskich jazzmanów, współtwórcę ruchu m-base, saksofonistę Grega Osby’ego i izraelskiego pianistę, kompozytora Tala Cohena.
W programie przemyskiej części festiwalu znalazły się także trwające od poniedziałku polsko-ukraińskie warsztaty jazzowe dla młodzieży. Wśród wykładowców znalazła się wokalistka jazzowa Katarzyna Mirowska oraz muzycy: Adam Wendt (instrumenty dęte), Kazimierz Jonkisz (perkusja), Tomasz Grabowy (gitara basowa, kontrabas) Rafał Karasiewicz (instrumenty klawiszowe). (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/