Warsztaty symboli wolskich stanowiących inspirację dla ozdób choinkowych i spotkania o świątecznych tradycjach w różnych religiach zaplanowano na weekend w Muzeum Woli otwieranym po remoncie. Będzie też można zobaczyć wystawę "Wola w Muzeum" i Gabinet Wolski.
"Witam w Muzeum Woli, naszym odnowionym oddziale. Muzeum funkcjonuje od 1974 r., a jego powstanie było wynikiem starań Towarzystwa Przyjaciół Woli. Pałacyk został wybudowany w końcu XIX w. i pełnił w swojej historii różne funkcje. W jednej części znajdował się warsztat kamieniarski, w innej - mieszkanie, był także spory ogród. Starania, by Muzeum Woli powstało podejmowano jeszcze w latach 30. XX w., zostały sfinalizowane dopiero w latach 70." - powiedziała podczas środowego spotkania prasowego dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.
"Budynek został wówczas wyremontowany dość prostymi środkami, stąd prace konserwatorskie, które zostały tu podjęte pięć lat temu były bardzo skomplikowane i wiązały się z pewnymi odkryciami. Okazało się np., że na froncie pod tynkiem we fragmentach zachowały się dekoracje kamieniarskie. Udało nam się tę przestrzeń odnowić i stworzyć wnętrza, które umożliwiają przygotowywanie tutaj dobrych wystaw, są piękne i funkcjonalne" - podkreśliła Nekanda-Trepka.
Dyrektor Biura Kultury stołecznego ratusza Artur Jóźwik zaznaczył, że jest pod ogromnym wrażeniem tego, co udało się zrobić w muzeum. "Myślę, że wszyscy mieszkańcy, którzy je odwiedzą po modernizacji będą podobnego zdania. To przestrzeń nie tylko muzealna, gdzie mieszkańcy Warszawy będą mogli spotkać się z przeszłością i pamięcią o tej dzielnicy. Będzie to także przestrzeń edukacyjna, miejsce spotkań, centrum aktywności lokalnej, gdzie mieszkańcy będą się mogli zintegrować, poznać przeszłość dzielnicy, podyskutować o teraźniejszości i wyzwaniach przyszłości" - mówił.
Kierownik Muzeum Woli Konrad Schiller podkreślił, że stawia sobie za cel, by wszystkie wystawy, które będą się tam odbywać - problemowe i czasowe - prowadziły do "nowego otwarcia na historię Woli". "Historia, tożsamość dzielnicy, jej potencjał i dziedzictwo jest dla nas punktem wyjścia do poszerzonej refleksji o tym jak ta pamięć, obiekty, historie, które przez dekady się nagromadziły w tym miejscu, mogą oddziaływać i pracować w teraźniejszości" - zaakcentował.
Otwarcie Muzeum Woli po modernizacji odbędzie się w weekend. "W sobotę w naszej pracowni edukacyjnej będziemy konstruować wolski wiatrak wysoki na 130 cm. To ukłon w stronę najmłodszych mieszkańców i ich opiekunów. Drugim elementem będą odwiedziny w Gabinecie Wolskim. Będzie to stały element w naszym muzeum, miejsce, gdzie historia Woli jest ukazana w perspektywie 15 tematów z najważniejszymi datami i szeregiem obiektów do zobaczenia. Wieczorem zaplanowano oficjalne otwarcie za zaproszeniami z udziałem gości" - opowiadał Schiller.
Zaprezentowana zostanie także wystawa czasowa "Wola w Muzeum". "To ukłon zarówno w kierunku samej placówki i jej historii, jak również kolekcji. Chcemy pokazać obiekty wyjątkowe, ale też takie z pozoru trywialne. Będzie to np. model koparki K 606, duma Zakładów Waryńskiego, postęp technologiczny lat 50.; plakaty z kolekcji muzeum np. z otwarcia placówki z 1974 r. oraz szyld jatki żydowskiej z ul. Leszno z lat 20. Będzie też prezentacja wyjątkowej mapy kulturowej, emocjonalnej przygotowanej przez Patryka Mogilnickiego, którą chcielibyśmy przez najbliższy okres opracować razem z mieszkańcami" - relacjonował.
"W niedzielę zapraszamy na Gwiazdkę Sąsiedzką. Będą warsztaty symboli wolskich stanowiących inspirację do tworzenia ozdób choinkowych. Wspólnie ubierzemy choinkę ozdobami przygotowanymi podczas nich. Będą także warsztaty śpiewacze i wykłady dotyczące obyczajów związanych z nadchodzącymi świętami. Będziemy mówić o prawosławiu, tradycji żydowskiej, katolickiej pokazując jak ten okres przedświąteczny, świąteczny był na Woli celebrowany, co będzie nawiązaniem do wielokulturowej tradycji dzielnicy" - dodał kierownik Muzeum Woli.
Siedziba Muzeum Woli mieści się w neorenesansowym pałacyku powstałym w II połowie XIX w. W latach 30. XX w. stał się własnością skarbu państwa. Mieściła się tam przychodnia, podczas Powstania Warszawskiego stacjonował oddział powstańczy. Po wojnie był siedzibą RSW "Prasa-Książka-Ruch". W 1974 r. został przebudowany, a dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Woli zaczęło działać w nim Muzeum Woli. Najpierw jako oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, a obecnie jako oddział Muzeum Warszawy. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/