Premierę komedii „Pensjonat Pana Bielańskiego” wystawił w sobotę wieczorem Teatr Polski w Bielsku-Białej. Reżyser Marek Gierszał podkreślił, że komizm językowy i sytuacyjny w sztuce jest zaproszeniem widzów do zabawy i odważnego śmiania się własnych słabości.
„Komizm językowy i sytuacyjny jest dla widza zaproszeniem do zabawy i śmiechu w sensie, który chyba najcelniej uchwycił Mikołaj Gogol w swoim +Rewizorze+: +Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie+. Humor, dystans do samego siebie i odwaga do śmiania się z własnych słabości czyni nasze życie nieco lżejszym i na pewno trochę łatwiejszym” – powiedział Gierszał, który wraz z Herbertem Kaluzą, dokonał tłumaczenia i adaptacji tekstu Carla Laufsa według pomysłu Wilhelma Jacoby`ego.
Prapremiera sztuki miała miejsce niemal 130 lat temu w Berlinie. Ta data zbiega się z jubileuszem bielskiej sceny. Obecny sezon jest 130. w jego historii.
Akcja sztuki rozgrywa się w Krakowie za czasów zaboru austriackiego. Główny bohater, Maurycy Stolnik, ziemianin z pobliskich Bronowic, odwiedza miasto zainspirowany notatką w gazecie o budowie domu wariatów. Pragnie spędzić w nim choćby jeden wieczór. Pomóc ma mu w tym bratanek Alfred. Jego przyjaciel, młody malarz Kazimierz Czereśniak ma pomysł jak zdobyć pieniądze od Maurycego Stolnika bez konieczności odwiedzania prawdziwego domu wariatów.
„130 lat trwania sztuki. (…) Okazuje się, że tekst jest genialny i pasuje do każdych czasów” – zaznaczyła projektantka kostiumów Hanna Sibilski.
Na scenie widzowie zobaczyli m.in. Grzegorza Sikorę, Mateusza Wojtasińskiego, Barbarę Guzińską, Tomasza Lorka, Rafała Sawickiego, Jagodę Krzywicką, Macieja Kuliga, Adama Myrczka, Martę Gzowską-Sawicką i Darię Polasik-Bułkę.
Autorem scenografii jest Magdalena Kut, a muzykę skomponował Krzysztof Maciejowski. Twórcą tekstów piosenek jest bielski poeta Juliusz Wątroba.
To czwarta premiera Teatru Polskiego w jubileuszowym sezonie. Scena wystawiła już „Beztlenowce” Ingmara Villqista, „Mistrza i Małgorzatę” Michała Bułhakowa oraz monodram o Kalinie Jędrusik „Wyspa Kaliny”, którego autorką jest Zuzanna Bojdy.
Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski „Sen nocy letniej”. Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka, a od 1945 r. jako polska. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/