Luteranie, podobnie jak chrześcijanie z Kościołów tradycji zachodniej, obchodzą święta Bożego Narodzenia. W Wigilię uczestniczą w nabożeństwach i gromadzą się na uroczystych kolacjach w domach.
Rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska w rozmowie z PAP poinformowała, że zależnie od regionu nabożeństwa odbywają się przed lub po kolacji wigilijnej. Odczytywane są fragmenty Pisma Świętego o narodzinach Jezusa i znaczeniu tego wydarzenia dla ludzi. Śpiewa się również kolędy typowo polskie jak "Bóg się rodzi”, zagraniczne jak "Cicha noc" czy pieśń "Adeste fideles", a także ewangelickie, np. "Dziateczki, dziateczki" czy "Czas radości wesołości".
Rzeczniczka Kościoła zaznaczyła też, że w niektórych parafiach podczas nabożeństw dzieci recytują zapowiadające przyjście Jezusa słowa proroków. W kościołach pojawiają się choinki, nie ma jednak szopek czy też żłóbka.
"Szopka jest ewangelikom znana (pojawia się w luterańskich domach czy podczas jasełek), ale ten symbol pokazuje, że pojawiło się na świecie dziecko, nie mówi bezpośrednio o tym, co Chrystus uczynił dla ludzi, tymczasem święta Bożego Narodzenia także powinny mówić o zbawieniu, o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa" – podkreśliła Godfrejów-Tarnogórska.
Nawiązując do kolacji wigilijnej, rzeczniczka Kościoła powiedziała, że rozpoczyna się ona czytaniem fragmentu Ewangelii Łukasza (opowieść o narodzinach Jezusa) i modlitwą. Na stole leży Biblia i płoną świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ekumenicznej akcji prowadzonej przez cztery organizacje: luterańską i reformowaną Diakonię, rzymskokatolicki Caritas i prawosławny Eleos. Dodała, że "świeca zachęca do myślenia o drugim człowieku i pomocy potrzebującym dzieciom".
Godfrejów-Tarnogórska poinformowała, że w luterańskich domach obecne są także polskie zwyczaje wigilijne, jak ubieranie choinki, łamanie się opłatkiem (na Śląsku Cieszyńskiem są też cynamonowe rurki – szulki), wolne nakrycie, spożywanie postnych potraw i wspólne śpiewanie kolęd. Wiele zależy jednak od lokalnych zwyczajów. W Wigilię nie ma obowiązku zachowywania postu.
Pod choinką są też prezenty. "Zwraca się jednak uwagę na to, że najwspanialszym prezentem od Boga dla ludzi jest Jezus Chrystus, którego narodziny chrześcijanie wspominają w okresie Świąt i na którego powtórne przyjście nadal oczekują. Dla luteran zarówno choinka, jak i inne zwyczaje bożonarodzeniowe mają znaczenie wtedy, gdy stanowią jedynie oprawę tego, co jest centralną prawdą tych Świąt – Bóg w Chrystusie przychodzi na świat, przynosi ludziom zbawienie i daje radość" – podkreśliła rzeczniczka Kościoła.
W pierwsze święto Bożego Narodzenia we wczesnych godzinach porannych w niektórych parafiach Śląska Cieszyńskiego odprawiane są tzw. jutrznie, nabożeństwa nawiązujące do światła, które ujrzeli w nocy pasterze udający się do Betlejem. Odbywają się też nabożeństwa w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, kościoły wypełnione są Bożym Słowem, światłem i radosnym dźwiękiem kolęd. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz