Fotografie najcenniejszych dokumentów Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, w tym dokumenty wystawione przez książąt i królów polskich oglądać można na Ostrowie Tumskim na wystawie „Papieże, władcy, biskupi”.
Na wystawie zobaczyć można fotografie kilkunastu cennych dokumentów; najstarszym jest przywilej księcia wielkopolskiego Władysława Laskonogiego z 1231 r. Wernisaż wystawy archiwaliów Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu zorganizowano w poniedziałek w Restauracji "Galeria Tumska".
Jak poinformowało biuro prasowe poznańskiej kurii, wśród prezentowanych zdjęć są m.in. dokumenty wystawione przez polskich książąt i królów: Władysława Laskonogiego, Przemysła II, Kazimierza Wielkiego, Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta Starego. Są też dokumenty papieży Leona XII, Benedykta XV i Jana Pawła II, wystawiony w 1302 r. dokument kardynała Mikołaja Boccasiniego, późniejszego papieża Benedykta XI) oraz list papieża Franciszka do metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.
Prezentowane są też m.in. dyplomy pergaminowe biskupów poznańskich, dokument poświadczający odsłonięcie pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu w 1932 roku oraz listy pisane z Komańczy przez kard. Stefana Wyszyńskiego do biskupa Antoniego Baraniaka.
Autorkami fotografii są Danuta Wiśniewska i Aleksandra Wiśniewska.
Wystawa "Papieże, władcy, biskupi" prezentowana jest w ramach projektu "Wyspa Kultury" organizowanego przez Fundację Signum Caritatis i dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania. Przedsięwzięcie ma na celu wzbogacenie życia kulturalnego na Ostrowie Tumskim – historycznym zalążku Polski i Poznania. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/