Od złożenia wieńców na b. polskim cmentarzu na Słobódce (łot. Slobodka) w Daugavpils (d. Dyneburgu) na Łotwie rozpoczęły się obchody 100. rocznicy Kampanii Łatgalskiej, w której w latach 1919-1920 połączone wojska polsko-łotewskie pokonały oddziały Armii Czerwonej i wyzwoliły terytorium Łatgalii.
Decyzję o zaangażowaniu Polski na wschodnich krańcach ziem łotewskich podjął marszałek Józef Piłsudski. 3 stycznia 1920 roku wojska polskie i łotewskie pod dowództwem gen. Edwarda Rydza-Śmigłego stanęły do walki z Armią Czerwoną, rozpoczynając akcję bojową o kryptonimie „Zima”, znaną także pod nazwą Kampania Łatgalska. Ofensywa połączonych sił polskich i łotewskich doprowadziła do wyzwolenia całej Łatgalii wraz z Daugavpils. W ciągu dwóch miesięcy wojska bolszewickie zostały wyparte, co pozwoliło na zachowanie niepodległości państwa łotewskiego oraz zjednoczenie jego ziem.
Łącznie w Kampanii Łatgalskiej zginęło ponad 500 polskich żołnierzy.
W piątek w Daugavpils zostanie odsłonięta odnowiona tablica pamiątkowa, a następnie zostanie odprawiona msza święta, koncelebrowana przez bp. polowego gen. Józefa Guzdka, po której przemawiać będą Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmund Andrzejczak i dowódca Narodowych Sił Zbrojnych Republiki Łotewskiej gen. Leonids Kalnins.
Ostatnim punktem obchodów będzie uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika na cmentarzu w Krasławie (łot. Kraslava), ok. 40 km od Daugavpils, gdzie pochowanych jest 45 znanych oraz 42 nieznanych żołnierzy polskich Legionów, poległych w walkach o te ziemie.
Cmentarze polskich żołnierzy są również w Wyszkach (łot. Viszki), Ławkiesach (łot. Laucesa) i innych miejscach w Łatgalii. (PAP)
baj/ mal/