Spektakl „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” w reż. K. Popiołka powstał na podstawie książki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” – poinformował PAP Radosław Lubiak z Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK). Pokaz w cyklu „Nowe Formy Teatru” w MIK - 25 stycznia.
"Jest teatralną narracją o mechanizmach pamięci i stosunku człowieka do przeszłości" - napisał w przesłanej we wtorek PAP informacji Lubiak.
Spektakl szczecińskiego Teatru Kana "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" w reż. Krzysztofa Popiołka opowiada o katastrofie elektrowni w Czarnobylu w 1986 r. "Przywołując doświadczenie dramatu tysięcy ludzi opisanych przez noblistkę Swietłanę Aleksijewicz – dramatu, który wydarzył się tuż za wschodnią granicą Polski – spektakl stanowi próbę zrozumienia kondycji człowieka w świecie po wybuchu, wojnie, apokalipsie, katastrofie. Stara się udzielić odpowiedzi na pytania: jak odbudować swoje życie? Jak wyciągnąć pozytywne, konstruktywne wnioski z tragicznego doświadczenia?" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.
Jak wyjaśnił Lubiak, "sceniczna, chóralna opowieść bada stan psychiki człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, funkcjonującego w chmurze obrazów i zdań – wspomnień, które przylepiły się do niego w trakcie długiej drogi i które przyniósł ze sobą aż do: teraz, tutaj".
Autorem przekładu książki jest Jerzy Czech. Twórcą adaptacji i reżyserem przedstawienia - Krzysztof Popiołek. Scenografię zaprojektowała Anna Wołoszczuk, a kostiumy - Piotr Popiołek.
Występują: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Dariusz Mikuła i Piotr Starzyński.
Spektakl będzie można zobaczyć w MIK 25 stycznia o godz. 19 w ramach cyklu "Nowe Formy Teatru". Pierwsza edycja tego cyklu, realizowana w bieżącym sezonie artystycznym, dotyczy "strategii narracyjnych przyszłości: Jak opowiadać świat w XXI wieku?".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/