11 października pod hasłem „Totus Tuus” będzie obchodzony XX Dzień Papieski. Jego organizatorem jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Obchodom towarzyszy wiele wydarzeń charytatywnych, medialnych, naukowych, kulturalnych i sportowych. We wszystkich kościołach i na ulicach miast odbywa się zbiórka na żywy pomnik papieża Polaka, czyli na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.
Przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Dariusz Kowalczyk podsumował XIX Dzień Papieski i zbiórkę na program stypendialny. Łącznie zebrano 8,3 mln zł, czyli prawie 5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Pozwoli to na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie 2 tys. stypendystów.
"Chcemy, żeby +Totus Tuus+, które jak wiemy było hasłem biskupim Karola Wojtyły, a potem kardynała Wojtyły i papieża Jana Pawła II, było jakąś formą syntezy pontyfikatu po 20 latach działalności Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, bo w tym haśle zawiera się to wszystko, co on chciał nam powiedzieć, wybierając te dwa słowa na hasło swojej biskupiej posługi" – powiedział przewodniczący Fundacji kard. Kazimierz Nycz.
Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II organizatorzy projektu "Dar na stulecie" zachęcają do włączenia się w szereg inicjatyw modlitewnych, charytatywnych, naukowych, artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych. Przykładowe działania, jakie ich zdaniem można podjąć, to: modlitwa, studium magisterium Kościoła lub umocnienie pobożności w swoim otoczeniu.
Według nich podjęcie indywidualnego zobowiązania będzie stanowiło odpowiedź na papieskie wezwanie, aby "duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjąć z wiarą, nadzieją i miłością".
Podjęte inicjatywy zostaną spisane w księdze, która 18 maja 2020 r. zostanie uroczyście złożona w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie jako wotum – dar na stulecie. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/