Wietnamka, Chinka i Kameruńczyk zostali laureatami konkursu INTERSTUDENT 2020. Nagradzani są w nim najlepsi studenci zagraniczni uczący się w Polsce.
To już 10. edycja konkursu, organizowanego w ramach programu Study in Poland, prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną Perspektywy. Celem konkursu jest promowanie najlepszych studentów obcokrajowców w polskich uczelniach.
Do konkursu wpłynęło ponad 70 zgłoszeń z ponad 30 uczelni.
W kategorii studia licencjackie laureatką INTERSTUDENTA 2020 została Lien Chau Ton Nu z Wietnamu. W 2017 r. wybrała ona kierunek International Relations (studia I stopnia w języku angielskim) w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Jest stypendystką „International Scholarship Programme” Akademii WSB. Od początku studiów w Polsce bierze udział w licznych inicjatywach społecznych i edukacyjnych, np. współtworzyła International Students Association w Akademii WSB, organizuje warsztaty z cyklu „Get to know my country”, prowadzi warsztaty z medytacji i mindfulness dla studentów i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii WSB, bierze udział w warsztatach i seminariach na temat wielokulturowości organizowanych w szkołach średnich województwa śląskiego.
"Studiując w Polsce, staram się coś od siebie dać tutejszej społeczności, dlatego działam jako wolontariuszka i np. prowadzę zajęcia z języka angielskiego dla młodzieży, kluby dyskusyjne i warsztaty" – opowiada, cytowana w przesłanym komunikacie.
W kategorii studia magisterskie nagrodzono Huiling Zhang z Chin, studentkę Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W Polsce mieszka i kształci się dopiero od października 2019 r., ale już przetłumaczyła (i opublikowała w Chinach) dzieła ze współczesnej literatury polskiej (opowiadanie Sławomira Mrożka i felietony Wisławy Szymborskiej). Stale bierze też udział w wydarzeniach kulturalnych w Centrum Języka i Kultury Polskiej UJ oraz w spotkaniach Katedry Języka Polskiego jako Obcego UJ.
"Chciałabym, by moja obecność na studiach w Polsce pozwoliła społeczności Chin i Polski lepiej się poznać" – tłumaczy Huiling Zhang, studiująca na I roku kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego (licencjat z polonistyki zrobiła w Chinach).
W kategorii studia doktoranckie zwyciężył Godlove Suila Kuaban z Kamerunu, który jest studentem III roku studiów doktoranckich z dziedziny informatyki na Politechnice Śląskiej i asystentem w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach.
Wcześniej ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia magisterskie na Politechnice Śląskiej. Ma na swoim koncie m.in. dwie publikacje w amerykańskim czasopiśmie naukowym "IEEE Transactions", współprowadzi zajęcia dla studentów z dwóch przedmiotów, bierze także udział w europejskim programie H2020 SerIoT (dotyczącym modelowania internetu). Poza tym działa na rzecz społeczności swojego ojczystego kraju. W ramach projektu ICT4kids przygotowuje scenariusze zajęć informatycznych dla dzieci – lekcje potem są prowadzone przez kameruńskich nauczycieli w czasie wakacji.
"Myślę, że moja obecność w Polsce może sprawić, że Polacy zrozumieją kulturę mojego ojczystego kraju" – tłumaczy Godlove Suila Kuaban, cytowany przez organizatorów konkursu.
Gala wręczenia nagród laureatom konkursu na najlepszego studenta zagranicznego Interstudent 2020 odbyła się podczas gali w ramach konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2020” na Politechnice Łódzkiej.
Nagrody Specjalne za działalność na rzecz cudzoziemców oraz działalność charytatywną otrzymali: pochodzący z Uzbekistanu Mikhail Urmich z Politechniki Warszawskiej za aktywność społeczną i integrację zawodową oraz Białorusinka Yauheniya Barkun - doktorantka Politechniki Białostockiej za aktywność i zaangażowanie społeczne.
W roku akademickim 2018/2019 studiowało w Polsce 78 259 studentów zagranicznych ze 174 krajów, czyli o 5516 więcej niż rok wcześniej (wzrost o ponad 7,5 proc.). W bieżącym roku akademickim w kraju kształci się ich już ok. 85 tys. obcokrajowców – wynika ze wstępnych danych przedstawionych na konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2020". (PAP)
ekr/ zan/