Korowód grup zapustnych z kujawskich wsi przeszedł w niedzielę ulicami centrum Włocławka, symbolicznie ogłaszając zakończenie karnawału i nadejście postu oraz pożegnanie zimy i nadejście wiosny. Przebierańcom ze zwierzęcymi maszkarami towarzyszyli muzykanci.
W przemarszu, organizowanym od lat w ostatnią niedzielę karnawału, wzięły udział grup: z Kaniewa, Kazania, Nakonowa Starego, Świętosławia, Wagańca-Śliwkowa i dwóch z Lubania, liczące 20-30 osób. Korowód przeszedł trasą sprzed Muzeum Etnograficznego przy Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na Zielony Rynek.
Na ulicach pojawiły się tradycyjne postaci: panny młodej, Cyganki, Żyda, kominiarza, myśliwego policjanta z więźniem, diabła i śmierci, a także maszkary zwierzęce - koza, bocian, niedźwiedź i koń. Nie zabrakło "żywego na umarłym", czyli mężczyzny w masce, trzymającego przed sobą kukłę umarłego.
Zwyczaj kiedyś powszechny na kujawskich wsiach, wyraża pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny, zapewnienia sobie dostatku w nadchodzącym sezonie w rolnictwie. Domostwa, które odwiedzali przebierańcy miało spotkać szczęście i dostatek, jak mówiono "gdzie koza przychodzi, tam żytko się rodzi", a często dodawano "i panna za mąż wychodzi".
Przemarszom towarzyszyli różni grajkowie, nieraz całe kapele czy orkiestry dęte, a także trzaskano batami. To wynikało to z dawnych wierzeń, że zło można odpędzić hałasem.
"Tradycja jest ciągle kultywowana w wielu kujawskich wsiach. Grupy przebierańców, jak dawniej, odwiedzają domy w tłusty czwartek, niektóre z nich w sobotę, a kulminacja następuje w ostatkowy wtorek. Zwykle są to grupy nieco mniej liczne niż podczas korowodu we Włocławku. Takie grupy możemy spotkać w bardzo wielu podwłocławskich wsiach, oprócz uczestniczących we włocławskim przemarszu m.in. w Kruszynie, Lubaniu, Olganowie, Śmiłowicach, Wichrowicach i Zbrachlinie. Podobnie jest na Kujawach Zachodnich - w Inowrocławiu-Szymborzu" - powiedziała PAP Beta Wasik z Muzeum Etnograficznego, będącego częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Zapustna impreza Włocławku odbyła się już praz 31. Zaczęło się od zorganizowania w 1986 r. na scenie Muzeum Etnograficznego występu pięciu grup zapustnych, a w 1988 r. odbył się pierwszy przemarsz przez miasto. Początkowo impreza była organizowana co dwa lata, a od 1995 r. już co roku. (PAP)
Autor: Jerzy Rausz
rau/ robs/