Mszą świętą w kościele oo. Franciszkanów w Opolu rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości i imprezy związane ze świętem Niezłomnych odbyły się w wielu innych miejscowościach regionu.
Wojewódzkie uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się przy placu Wolności w Opolu, w asyście służb mundurowych i z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej, środowisk kombatantów oraz Klubu Gazety Polskiej.
Obecny na uroczystości wiceminister aktywów, poseł Janusz Kowalski przypomniał, że inicjatywa ustanowienia święta ku czci żołnierzy podziemia niepodległościowego narodziła się w Opolu, gdzie pierwsze obchody odbyły się w 2009 roku, z inicjatywy osób związanych ze środowiskiem Młodych Konserwatystów.
"Miałem zaszczyt dostarczyć tę inicjatywę ówczesnemu sekretarzowi stanu Andrzejowi Dudzie i prezydent Lech Kaczyński wniósł ją jako ostatnią inicjatywę legislacyjną przed katastrofą smoleńską. W 2011 roku została przyjęta bez podziałów politycznych" - powiedział wiceminister Kowalski.
Reprezentujący wojewodę opolskiego Ryszard Szram przypomniał, że dzień 1 marca wybrano, by upamiętnić datę egzekucji członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", straconych w 1951 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.
Uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar władz komunistycznych odbyły się w wielu miejscowościach regionu. Oprócz udziału w uroczystych obchodach święta, ponad tysiąc osób pobiegło Tropem Wilczym organizowanym w kilku miejscowościach województwa. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ aj/