Kilkaset osób przeszło w niedzielę ulicami Szczecina w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Za patrona organizatorzy wydarzenia obrali żołnierza AK i NZW płk. Andrzeja Kiszkę ps. Dąb.
Organizatorzy podkreślali, że marsz jest apolityczny. "Marsz jest dla wszystkich mieszkańców, którzy tego dnia chcieliby uczcić pamięć o naszych bohaterach, którzy walczyli o niepodległą Polskę, o żołnierzach podziemia antykomunistycznego i dla ich rodzin" - powiedział PAP prezes Porozumienia Środowisk Patriotycznych Krzysztof Rudzki.
Uczestnicy – kombatanci, członkowie grup rekonstrukcyjnych, mieszkańcy miasta - przeszli ulicami Szczecina od pl. Solidarności do skweru im. Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Nieśli biało-czerwone flagi, skandując m.in. "Cześć i chwała bohaterom", "Duma, duma, narodowa duma" czy "Armia wyklęta, dziś Szczecin o was pamięta".
W pochodzie niesiono też baner z wizerunkiem patrona marszu, płk Andrzeja Kiszki i cytatem "Złożyłem przysięgę na krzyż i flagę biało-czerwoną". W marszu uczestniczyli także członkowie rodziny płk Kiszki.
Andrzej Kiszka, ps. "Dąb", "Leszczyna", "Bogucki" walczył w podziemiu od 1941 r. Był członkiem Armii Krajowej. Od 1945 r. działał w oddziale partyzanckim Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Na mocy amnestii z 1947 r. ujawnił się, ale musiał wrócić do konspiracji. Przez następne 15 lat skutecznie wymykał się bezpiece.
Przez osiem lat Kiszka ukrywał się w samodzielnie wykonanym bunkrze ziemnym w okolicach wsi Ciosmy. Został aresztowany pod koniec grudnia 1961 r. po tym, jak krewny Kiszki, zwerbowany wcześniej przez SB, doniósł o kryjówce. Spędził w więzieniu 9 lat. Zarzucono mu m.in., że w kilku powiatach woj. rzeszowskiego "brał udział w związku mającym na celu gromadzenie broni oraz dokonywanie napadów rabunkowych i zabójstw". Kiszce zarzucono także zabójstwo lokalnego dygnitarza PZPR.
W sierpniu 1971 r. został zwolniony z więzienia i zamieszkał w woj. szczecińskim. W 1998 r. został częściowo zrehabilitowany przez Sąd Wojewódzki w Lublinie. Zmarł w 2017 r., całkowita rehabilitacja Kiszki nastąpiła w grudniu 2018 r.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest od 2011 r.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ par/