62 uczniom i absolwentom szkół z całej Polski w piątek wręczone zostało stypendium ministra edukacji narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne i sportowe w roku szkolnym 2018-2019.
Uroczystość wręczenia nagród przez ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego odbyła się w piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Udział w niej wzięli, oprócz szefa MEN, także wiceminister resortu edukacji Marzena Machałek, wiceszef KPRM Paweł Szrot oraz sekretarz stanu Jan Dziedziczak.
Podczas uroczystości minister Piontkowski przekonywał, że „z punktu widzenia państwa szkoła ma wychowywać uczniów na jak najlepszych obywateli, ale ma też przygotować ich do dorosłego życia i uzbroić w odpowiednią wiedzę oraz umiejętności”.
„Różnie to wykorzystujemy. Niektórzy traktują szkołę jak dopust boży, inni jako miejsce spotkań z rówieśnikami, a jeszcze inni jako szansę na to, aby rzeczywiście tę wiedzę i umiejętności zdobyć oraz poszerzyć tę, którą już macie oraz rozwijać swój potencjał i swoje zdolności” - mówił.
Zwracając się do laureatów nagrody MEN szef resortu mówił: „jesteście zdolni w różnych dziedzinach, ale zdajecie sobie sprawę, że same zdolności nie wystarczą”. „Bez pracy, którą włożyliście w przygotowania do różnego rodzaju olimpiad, konkursów i turniejów nie byłoby was tutaj” - zauważył.
„Dziś mamy okazję, żeby wam wszystkim pogratulować (...) tego, że potrafiliście przekuć wasz talent i pracę w ten sukces” - powiedział Piontkowski. „Traktujemy was jako nadzieję na przyszłość - jesteście przyszłą elitą naszego państwa i należą wam się wyrazy szacunku” - wskazał minister.
Stypendium ministra edukacji narodowej może być przyznane uczniowi publicznej lub niepublicznej szkoły dla młodzieży, branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej, mającemu wybitne osiągnięcia, w szczególności: zostali laureatami międzynarodowej olimpiady, laureatami i finalistami olimpiady przedmiotowej lub turnieju o zasięgu ogólnopolskim. Otrzymać je mogą także uczniowie, którzy są laureatami konkursu na pracę naukową lub uzyskali wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym. Nagrodzeni mogą zostać też uczniowie szkoły ponadpodstawowej mający najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki oraz uczniowie uczestniczący w zajęciach na uczelniach.
Stypendystami ministra mogą być również absolwenci, który z końcem roku szkolnego 2018-2019 ukończyli naukę w szkole ponadpodstawowej.
Stypendium to 3 tys. zł jednorazowej nagrody.
Rokrocznie wpływa do ministerstwa ok. 2 tysięcy wniosków o przyznanie stypendium. W 2019 r. wpłynęło 2093 wniosków. Minister edukacji postanowił przyznać 388 stypendiów, w piątek stypendia z rąk szefa MEN odebrało 62 z nich. (PAP)
Autorki: Dorota Stelmaszczyk
dst/ krap/