W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej odwołało tegoroczne uroczystości związane z obchodzonym 24 marca, Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów. Nie rezygnujemy jednak zupełnie z upamiętnienia bohaterów - zapewnia muzeum.
Święto ustanowione w 2018 r. przez parlament, jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich - niezależnie od narodowości - którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów.
Muzeum w komunikacie przypomina, że "co roku w tym dniu podejmowany jest szereg inicjatyw upamiętniających tych, którzy z narażeniem życia pomagali ludności żydowskiej, skazanej przez niemieckiego okupanta na zagładę". "Dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów jest to dzień szczególny, gdyż ustanowiono go w rocznicę tragicznej śmierci patronów Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej" - napisano.
Poinformowano, że "w zaistniałej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego konieczne stało się odwołanie tegorocznych uroczystych obchodów organizowanych przez Muzeum w Markowej". "W poczuciu misji i świadomości wagi tego święta, nie rezygnujemy jednak zupełnie z upamiętnienia bohaterów - zaznaczyło muzeum. - Na tę okazję przygotowany został spot promujący tematykę Polaków ratujących Żydów, i poświęcone im Muzeum w Markowej". Do 24 marca będzie on wyświetlany w pociągach PolRegio, jak również w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka.
"24 marca w przestrzeni wirtualnej, w tym w mediach społecznościowych, odbędzie się premiera nowej wystawy +Czy można im było w tej samotności pomóc?/ Was there any way to help them in this desolation?+, poświęconej pomocy Żydom w okupowanej Polsce" - podano w komunikacie.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej poinformowało, że już teraz w mediach społecznościowych trwa kampania edukacyjno-popularyzacyjna, przypominająca losy Polaków pomagających Żydom w czasie Holokaustu, w tym tragiczną historię Rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, zamordowanych przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku. "W ramach tej kampanii zaprezentowane zostaną biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach, i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów 24 marca" - napisano.
Zaznaczono, że "wspomniane inicjatywy to tylko kilka z propozycji, które Muzeum w Markowej przygotowało w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. /.../ Zachęcamy do włączenia się w obchody i wsparcia naszych starań. Wspólnie sprawmy, by przekaz o polskich Sprawiedliwych dotarł do jak najszerszego grona odbiorców".
Muzeum Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów. Ma upowszechniać wiedzę o Polakach, którzy - mimo grożącej kary śmierci - pomagali ludności żydowskiej skazanej przez III Rzeszę na zagładę.
Powstało w Markowej, gdzie 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię, będącą w zaawansowanej ciąży i ich sześcioro dzieci; najstarsza spośród rodzeństwa - Stasia - miała osiem lat. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/