Od poniedziałku 8 października 2012 r. przez pięć dni gościć będą w Instytucie Pamięci Narodowej przedstawiciele władz oraz organizacji pozarządowych Tunezji. Zapoznają się z polskim doświadczeniem w przywracaniu demokracji i dokonywaniu rozliczeń z przeszłością. Poznają funkcjonowanie Instytutu Pamięci Narodowej. Ich wizyta została zorganizowana we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Niecałe dwa lata temu 26-letni Mohammed Bouazizi w akcie protestu i rozpaczy podpalił się w mieście Sidi Bouzid w środkowej Tunezji. Po jego śmierci przez cały kraj przeszła fala gwałtownych i krwawych zamieszek, która doprowadziła do ucieczki z kraju znienawidzonego prezydenta Ben Alego.
Przedstawiciele władz tunezyjskich i organizacji pozarządowych będą szczegółowo zapoznawać się z polskimi doświadczeniami w odchodzeniu od niedemokratycznych rządów, w kwestiach rozliczeń z przeszłością i budowania instytucji demokratycznych.
Dziś Tunezja i Tunezyjczycy poszukują swojej drogi do wolności i demokracji. Chcą korzystać z rad i pomocy tych, którzy przeszli podobną drogą. Również Polaków. W maju tego roku w Sejmie gościli członkowie Zgromadzenia Konstytucyjnego Tunezji.
Prezes IPN dr Łukasz Kamiński w specjalnym liście napisał wówczas: „Budowa demokracji wymaga zmierzenia się z przeszłością. Jest to problem wielowymiarowy – obejmuje kwestie prawne, ukarania sprawców popełnionych zbrodni, rekompensat dla ofiar, rehabilitacji niewinnie skazanych, a niekiedy także odsunięcia od udziału w życiu publicznym przedstawicieli dawnego reżimu”.
Od poniedziałku przedstawiciele władz tunezyjskich i organizacji pozarządowych będą szczegółowo zapoznawać się z polskimi doświadczeniami w odchodzeniu od niedemokratycznych rządów, w kwestiach rozliczeń z przeszłością i budowania instytucji demokratycznych.
Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i goście z zewnątrz podczas spotkań i wykładów będą mówić o aksjologicznych fundamentach przemian ustrojowych, ściganiu zbrodni i różnych aspektach lustracji. Goście zapoznają się także z metodami wykorzystania posttotalitarnych archiwów oraz działalnością badawczą i edukacyjną Instytutu. Poznają również funkcjonowanie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Urzędu ds. Kombatantów oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Andrzej Arseniuk
Rzecznik Prasowy IPN