Trwa kolejna edycja „Komediopisania” w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Zakończył się etap eliminacji. Spośród ponad 200 chętnych wybrano 15 osób, które biorą udział w internetowych warsztatach prowadzonych przez Michała Walczaka – twórcę kabaretu „Pożar w burdelu”.
"Komediopisanie" to inicjatywa Polskiego Centrum Komedii Teatru Powszechnego w Łodzi. Ideą projektu jest tworzenie nowego kanonu polskiej komedii.
"Jako Polskie Centrum Komedii zawsze staramy się różne traumy, różne trudne tematy oswajać komedią - wierzę w jej terapeutyczną moc. Stąd mój pomysł, aby w obecnym czasie zainaugurować specjalną edycję +Komediopisania+. Nie możemy spotkać się na żywo, więc wykorzystujemy najnowsze technologie. Do prowadzenia warsztatów zaprosiłam Michała Walczaka, który pisze również specjalnie dla nas tekst komediowy. Prapremierę planujemy w nowym sezonie" - mówi pomysłodawczyni projektu i dyrektor "Powszechnego" Ewa Pilawska.
Jej zdaniem, fakt, że do eliminacji zgłosiło się tak wielu chętnych, potwierdza, że "jest w nas wielka potrzeba optymizmu, wyznaczania sobie nowych celów, budowania nadziei".
"Nie chcemy zatrzymać się i biernie czekać. Wręcz przeciwnie - w tym trudnym czasie chcemy budować przyszłość. Epidemia w końcu się skończy, z pewnością pozostawi ślad w nas i w kulturze. Ważne, żeby nie ulegać depresyjnym nastrojom, ale odnaleźć w tym nową wartość i inspirację" - dodaje.
Jak informuje Justyna Tomczak z "Powszechnego" do udziału w internetowym "Komediopisaniu" zgłosiły się osoby z całej Polski - zarówno twórcy zawodowo związani z teatrem (reżyserzy, dramaturdzy), jak i amatorzy oraz widzowie. Spośród ponad 200 chętnych - w drodze eliminacji - wyłoniono grupę 15 osób.
W najbliższych tygodniach będą one spotykać się na warsztatowych sesjach online i offline, w trakcie których pracować mają nad projektami dramatopisarskimi. Efektem prac będą utwory, składające się na repertuar "Laboratorium komedii postpandemicznej".
"Przejdziemy proces analizy pomysłów uczestników na fabuły komedii i poszukamy balansu między grozą, lękiem a potrzebą odreagowania przez śmiech, głupotę i absurd. Czas pokaże, czy idee uczestników warsztatów przetrwają czas, w którym zaraza tworzy ramy wielu naszych refleksji. Na pewno uniwersalny charakter ludzkiej komedii można osiągnąć jedynie przez uważne zanurzenie w bieżącej chwili i spotkanie z ludźmi, którzy mimo trudności - nie przestają poszukiwać i śnić" - mówi Michał Walczak.
Zwraca on uwagę, że tegoroczne warsztaty będą szczególne przez "pandemiczny kontekst", który nad "królestwem komedii rozsnuwa cień choroby i śmierci".
"Ale czy komedia nie była zawsze igraniem ze śmiercią i innymi najgłębszymi lękami człowieka? Czy i w jakim zakresie postpandemiczna komedia może stworzyć nową, interesującą perspektywę spojrzenia na świat poprzez teatr? - zastanawia się Walczak.
Tomczak przypomina, że Michał Walczak - dramatopisarz i reżyser - jest jednym z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Współtwórca warszawskiego kabaretu "Pożar w burdelu". Jego sztuki zostały zrealizowane m.in. w Teatrze Narodowym, Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie czy Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Debiutem reżyserskim Walczaka była inscenizacja własnego utworu "Podróż do wnętrza pokoju", którego premiera odbyła się w 2003 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Jest laureatem wielu nagród. Jego utwory zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, litewski, włoski, francuski, węgierski, serbski, łotewski, czeski, słowacki, hebrajski, rosyjski, ukraiński, szwedzki, hiszpański, białoruski, estoński.
"Komediopisanie" to inicjatywa Polskiego Centrum Komedii Teatru Powszechnego w Łodzi. Ideą projektu jest tworzenie nowego kanonu polskiej komedii. Do tej pory dla Polskiego Centrum Komedii pisali zarówno uznani autorzy, jak i debiutanci. Wśród autorów są m.in. Juliusz Machulski, Wojciech Tomczyk, Przemysław Jurek, Paweł Mossakowski czy Wojciech Bruszewski. Sztuki nagrodzone w "Komediopisaniu" wystawiane były w teatrach w Krakowie i Warszawie oraz w Teatrze Telewizji. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ dki/