Gotowy jest już model kompozycji rzeźbiarskiej z brązu, której bohaterami będą postacie z serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki”. Na jego podstawie powstanie pomnik. Bielski magistrat podaje, że odsłonięcie nastąpi z początkiem 2021 r.
„To kolejny element szlaku spacerowego +Bajkowe Bielsko-Biała+. Smok Wawelski oraz kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, bohaterowie kreskówki, która powstała w bielskim Studio Filmów Rysunkowych w latach 70. XX w., stoją przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego uczonego Baltazara Gąbki” – przybliżył kompozycję rzecznik bielskich władz samorządowych Tomasz Ficoń.
Rzecznik dodał, że model kompozycji w skali 1:6 wykonała bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. „Na jego podstawie, po wprowadzeniu drobnych korekt, powstanie rzeźba o wymiarach zbliżonych do już istniejących rzeźb postaci bajkowych zdobiących Bielsko-Białą: Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego z hipopotamem” – wyjaśnił.
Magistrat dopełnia obecnie formalności umożliwiających zawarcie umów na realizację kompozycji. „Uzyskaliśmy już niezbędne zgody właścicieli praw autorskich. Zgodę na realizację rzeźby wyraziły też spadkobierczynie twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki Alfreda Ledwiga, współzałożyciela bielskiego Studia, oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego” – dodał Tomasz Ficoń.
Pomniczek Smoka Wawelskiego i Bartoliniego wraz z samochodem staną na pl. Wojska Polskiego, czyli w ścisłym centrum miasta, na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Ratuszowej.
„Realizacja rzeźby zaplanowana została na grudzień br. Na jej odsłonięcie prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do początku przyszłego roku” – dodał Ficoń.
Stanisław Pagaczewski wydał książkę „Porwanie Baltazara Gąbki” w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. W jej podstawie w latach 1969-1970 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najbardziej popularnych kreskówek w Polsce.
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. W Studio powstało wiele popularnych filmów dla najmłodszych. Z firmą współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ krap/