Tajniki powstawania animacji wyjawia na swoim profilu na portalu YouTube bielskie Studio Filmów Rysunkowych. Wytwórnia w ten sposób wspiera kampanię #zostanwdomu, promującą odpowiedzialne zachowania w czasie epidemii koronawirusa.
„Studio Filmów Rysunkowych przygotowało specjalną ofertę online. (...) Uruchomiliśmy dwa cykle o animacji” – powiedział rzecznik wytwórni Piotr Płatek.
Jak wyjaśnił, w ramach cyklu „Tajemnic animacji” Roman Baran, grafik komputerowy wytwórni i czołowy przewodnik wycieczek po Studiu, zdradza tajniki sztuki, dzięki której powstają filmy rysunkowe. W drugim cyklu - "Rysowanie na ekranie" - najmłodsi widzowie mogą podglądać jak pracują rysownicy bielskiej wytwórni. Główny animator Studia Andrzej Czaderna w trzyminutowym pokazie zaprezentował, jak narysować popularne zwierzęta gospodarstwa domowego - świnię czy krowę.
Pierwszy cykl dostępny jest pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=fEW2auSkJjw, a drugi https://www.youtube.com/watch?v=Poav84sIPzQ.
Piotr Płatek przypomniał, że wytwórnia na swoim profilu na Facebooku przeprowadza serię bajkowych konkursów z nagrodami. „Studio na czas epidemii koronawirusa zmieniło czołówkę swojej strony internetowej. Tam można zobaczyć większość aktywności, które proponuje wytwórnia” – dodał.
Płatek przypomniał, że zdecydowana większość kultowych bajek Studia dostępna jest na kanale wytwórni na YouTube. „Można do woli oglądać przygody Bolka i Lolka, Reksia, Pampaliniego, Klipera czy Baltazara Gąbki. Są takie przeboje jak +Wielka podróż Bolka i Lolka+ i +Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie+” – dodał.
Kanał jest dostępny pod adresem:https://www.youtube.com/channel/UCfXtDCs237pyDFCBIQR46yw/.
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ par/