Z uwagi na epidemię koronawirusa tradycyjne procesje Bożego Ciała ulicami poszczególnych parafii zastąpią w diecezji płockiej procesje wokół kościołów lub wewnątrz nich. Tegoroczne obchody nawiązywać będą do 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
Kuria Diecezjalna Płocka opublikowała w piątek komunikat dyrektora tamtejszego wydziału duszpasterskiego ks. Jarosława Kamińskiego, w którym wskazano w porozumieniu z biskupem Piotrem Liberą i po konsultacjach w kapłanami, w jaki sposób należy zorganizować obchody Bożego Ciała, które w tym roku przypadają 11 czerwca.
"Z racji na zaistniałą sytuację zmuszeni jesteśmy zrezygnować z tradycyjnej procesji Bożego Ciała ulicami parafii. Tradycyjną procesję ulicami parafii należy zastąpić procesją wokół kościoła parafialnego, trzy procesyjne obejścia kościoła" - zaznaczono m.in. w komunikacie. Jak wspomniano, "w parafiach, w których niemożliwe jest procesyjne obejście kościoła, procesja powinna odbyć się na placu, terenie przykościelnym lub w samej świątyni".
W informacji wydziału duszpasterskiego diecezji płockiej wyjaśniono m.in., iż w dogodnym miejscu przy kościele należy przygotować jeden ołtarz, przy którym będą odprawione kolejne trzy stacje procesji Bożego Ciała, natomiast czwarta stacja odbywać się będzie we wnętrzu świątyni. "Mając na względzie zalecenia sanitarne władz państwowych, szczególnie zachowanie dystansu społecznego, proszę zachęcić parafian do uczestnictwa w tej formie Bożego Ciała poprzez modlitwę w świątyni, ale również obecność na terenie przykościelnym" - podkreślono.
Jak podano w komunikacie, hasłem tegorocznych obchodów Bożego Ciała będzie: "Św. Jan Paweł II – żarliwy czciciel Eucharystii". "Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zachęca się duszpasterzy, aby w przepowiadaniu Słowa Bożego uwzględnili nauczanie Papieża Polaka na temat rzeczywistej obecności Chrystusa pod postacią chleba i wina" - wskazano w zaleceniach wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej.
W czerwcu 2019 r. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Jako papież przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. w czasie swej czwartej pielgrzymki do Polski; spotkał się wówczas z więźniami płockiego Zakładu Karnego - było to jedyne takie spotkanie w Polsce. Przewodniczył też mszy świętej z udziałem mieszkańców miasta i wiernych z całej Polski, która odprawiona została na błoniach Płocka – obecnie Plac Celebry Papieskiej. W płockiej katedrze przewodniczył następnie nabożeństwu, podczas którego zamknął 42. synod tej diecezji - ordynariuszem diecezji płockiej był wówczas bp Zygmunt Kamiński, późniejszy arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński.
Także pierwszego dnia wizyty w Płocku w czerwcu 1991 r. św. Jan Paweł II goszcząc już wieczorem w Domu Biskupów Płockich rozmawiał przez okno z wiernymi, którzy zgromadzili się na pobliskim skwerze. W tym samym oknie pojawił się następnego dnia, żegnając się z mieszkańcami miasta i pielgrzymami. Aby upamiętnić tamte wydarzenia, biskup płocki Piotr Libera zdecydował w ostatnim czasie o wyróżnieniu miejsca historycznych rozmów papieskich mozaiką umieszczoną na ścianie siedziby biskupiej.
Diecezja płocka, obejmująca obecnie swym zasięgiem 11 tys. km kw. na terenie części województw mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego, została utworzona w 1075 r. i należy do najstarszych w Polsce. (PAP)
mb/ pat/