Do 15 czerwca samorząd Jastrzębia-Zdroju przedłużył termin zgłaszania prac w konkursie na projekt muralu, upamiętniającego obchodzoną w tym roku 40. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego. Grafika powstanie na ścianie czteropiętrowego budynku w centrum miasta i będzie motywem przewodnim obchodów.
"Przemiany, jakie zostały zapoczątkowane w Polsce w latach 80., były jak lawina, na którą złożyło się wiele pojedynczych kamieni. Jedne z najważniejszych wydarzeń tego okresu miały miejsce w Jastrzębiu-Zdroju. Zależy nam na tym, by zarówno w naszym mieście, jak i poza nim, pamięć o tym pozostawała żywa" - tłumaczy prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.
Początkowo zgłoszenia w ogłoszonym na początku marca konkursie miały być przyjmowane do 22 maja. W poniedziałek jastrzębski samorząd poinformował, że w związku z dużą ilością zapytań, dotyczących możliwości wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, termin przyjmowania prac wydłużono do połowy czerwca. Zmieniono też regulamin, by w konkursie mogły również wziąć udział osoby, które nie ukończyły 18 lat.
Podpisane 3 września 1980 r. w ówczesnej kopalni Manifest Lipcowy Porozumienie Jastrzębskie było dopełnieniem porozumień zawartych kilka dni wcześniej między władzą a strajkującymi robotnikami. Strajkujący w Jastrzębiu górnicy - oprócz potwierdzenia wcześniejszych ustaleń z Gdańska i Szczecina – wywalczyli m.in. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, który oznaczał konieczność pracy siedem dni w tygodniu, a także wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania.
Tegoroczne uroczystości upamiętniające Porozumienie Jastrzębskie mają mieć szczególny charakter w związku z 40. rocznicą tego wydarzenia. Jednym z elementów obchodów będzie mural, namalowany na bocznej ścianie czteropiętrowego bloku mieszkalnego przy ulicy Śląskiej.
Projekt muralu, wyłoniony w ogłoszonym właśnie przez samorząd konkursie, zostanie także wykorzystany w rocznicowych materiałach, m.in. w internecie i mediach społecznościowych, a także w postaci materiałów drukowanych i umieszczonych na innych nośnikach - tym samym stanie się głównym graficznym motywem rocznicowych obchodów w mieście.
Ogłoszony przez samorząd konkurs skierowany jest przede wszystkim do artystów plastyków, lecz jest otwarty także dla twórców nieprofesjonalnych. Zwycięski projekt wybierze komisja konkursowa powołana przez Urząd Miasta. Jak napisano w regulaminie konkursu, zwycięży grafika, która "w sposób najpełniejszy, najciekawszy lub najbardziej zaskakujący odda sedno tematu". Autor wybranego projektu otrzyma 15 tys. zł brutto.
Celem konkursu - jak podkreślają samorządowcy - jest przede wszystkim budowanie świadomości artystycznej i kulturalnej mieszkańców Jastrzębia-Zdroju oraz promowanie kultury i dziedzictwa historycznego miasta, związanego - m.in. poprzez Porozumienie Jastrzębskie - z historią powstania Solidarności.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ dki/