O. Ludwik Wiśniewski „za odwagę serca i sprawiedliwość rozumu w zmaganiach o Kościół i Polskę” oraz Dominika Kluczyk „za dzielenie się dobrem tam, gdzie go brakuje” to laureaci tegorocznej Nagrody Orła Jana Karskiego – ogłosiło we wtorek Towarzystwo Jana Karskiego.
Towarzystwo Jana Karskiego, które w przesłanym PAP komunikacie powołało się na słowa jednego z jurorów, abp. Alfonsa Nossola, podkreśliło, że choć laureatów dzielą wiekowo dwie generacje, to jednak podążają oni "tą samą drogą niezgody na zło". "Pierwszy, w upartej konsekwencji opozycyjnej działalności antykomunistycznej i przywrócenia Polski do świata cywilizacyjnych wartości Zachodu oraz walki o Kościół wolny od grzechu i odwracania od ludzi. Druga – w walce z niegodnymi dzisiejszych czasów sytuacjami ludzkiej nędzy, chorób i społecznej degradacji" - podało Towarzystwo.
"Bez dominikańskiego Ojca Ludwika, Polska z pewnością byłaby gorszym i bardziej piekielnym miejscem do życia. Bez mogącej być jego wnuczką Dominiki piekło cywilizacyjnego porzucenia szalałoby bardziej w dwudziestu paru krajach Trzeciego Świata, w którym dobro czyni jej Fundacja. Nie zapominając także o Polsce i dzisiejszej pandemii, walkę z którą wyraziście wspiera" - czytamy w komunikacie.
"Mający niezwykłe wyczucie puenty, Profesor Karski rzekłby, iż tegoroczne Nagrody mają wyraźny akcent... dominikański" - dodało Towarzystwo.
Towarzystwo Jana Karskiego poinformowało też, że była to 21. edycja przyznawanej od 2000 r. Nagrody Orła Jana Karskiego. Wręczenie nagród planowane jest w lipcu br. w związku z 20. rocznicą śmierci Jana Karskiego - legendarnego kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który w okresie drugiej wojny światowej dostarczył aliantom raport o tragicznej sytuacji i planowej eksterminacji Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce.
"Niech mądre dzieło książkowe Ojca Ludwika +Nigdy nie układaj się ze złem+ będzie mottem obecnej edycji Nagrody Orła. Jan Karski ustanowił ją dla takich właśnie ludzi" - podsumowano w komunikacie, pod którym w imieniu Towarzystwa Jana Karskiego podpisali się bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego dr Wiesława Kozielewska-Trzaska oraz Waldemar Piasecki.
Nagroda Orła Jana Karskiego przyznawana jest od 2000 r. O wyborze laureatów decyduje kapituła złożona m.in. z osób, które zostały nią uhonorowane w latach poprzednich oraz przedstawicieli rodziny Jana Karskiego. Orły Jana Karskiego przyznano już m.in. Jackowi Kuroniowi, ks. prof. Józefowi Tischnerowi, Markowi Edelmanowi, Tadeuszowi Mazowieckiemu, Orianie Fallaci, Lechowi Wałęsie, Karolowi Modzelewskiemu, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i Borysowi Niemcowowi.
Na nagrodę składa się dyplom i statuetka orła z brązu na marmurowej podstawie. Karski mówił, że chce, by nagroda jego imienia trafiała do tych, którzy "godnie nad Polską potrafią się zafrasować" oraz tych, którzy "nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą".
Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas drugiej wojny światowej, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r. (PAP)
nno/ dki/