W wieku 93 lat zmarł w środę architekt Stanisław Michel, autor projekty budowy i odbudowy ponad stu kamienic w Gdańsku, w tym ok. 90 w obrębie Głównego Miasta.
O śmierci zasłużonego dla Gdańska architekta poinformował na mediach społecznościowych dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.
Stanisław Michel urodził się w 1927 roku. W czasie II wojny światowej kończył edukację w technikum w Lublinie, działał także w Szarych Szeregach. Do Gdańska przybył w czerwcu 1945 roku.
Tu rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, które ukończył w 1952 r. Z uczelnią związany był także jako pedagog - w latach 1953-58 wykładał w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby PG.
Po studiach włączył się w ruch odbudowy Gdańska ze zniszczeń wojennych. Został jednym z naczelnych projektantów w biurze Państwowego Przedsiębiorstwa Projektowania Budownictwa Miejskiego "Miastoprojekt Gdańsk", z którym działał przez wiele lat. Specjalizował się w renowacji budynków historycznych. Jego prace wpisywały się w nurt "rekonstrukcji kreatywnej" - nie odtwarzały kamienic w ich przedwojennej formie, a w wersji zidealizowanej.
W trakcie swojej kariery zawodowej Stanisław Michel wykonał projekty budowy i odbudowy w sumie 104 gdańskich kamienic, w tym około 90. w obrębie gdańskiego Głównego Miasta. Był autorem m.in. koncepcji odbudowy i dostosowania do celów muzealnych Domu Uphagena, projektu trzech kamienic przy ulicy Mariackiej, a także projektu hali targowej przy Targu Siennym, gospody pod Wielkim Młynem i Domu Młynarza.
Początkowo Michel uczestniczył w wyburzaniu pozostałości architektury XIX-wiecznej jako reliktów pruskiego panowania nad Gdańskiem. W latach 80. i 90. XX wieku powrócił w swoich projektach do form historyzujących, a powojenne wyburzenia zachowanych budynków ze względu na ich konotacje nazwał największym błędem w dziejach sztuki. Do jego projektów historyzujących należy m.in. 12 kamienic w kompleksie "Stągiewna" na Wyspie Spichrzów (otrzymał za ten projekt medal 1000-lecia Gdańska w 1999 r. oraz I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie "Piękne Miejsca" w 2000 r.) i siedziba gdańskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przy Podwalu Staromiejskim.
Stworzył także wiele projektów modernistycznych m.in. budynek Domu Rzemiosła, siedziby Rolniczej Kasy Ubezpieczeniowej, pawilon handlowy przy Kartuskiej, wieżowiec Olimp we Wrzeszczu - powszechnie znany jako "Dolarowiec", dom kultury na Oruni, czy kompleks biurowy Artus Park.
Michel był ponadto jednym z założycieli istniejącego od 1957 r. Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Od 1982 r. był członkiem zespołu architektów Zapa-Architekci (Zespół Autorskich Pracowni Architektonicznych Spółdzielnia Pracy Twórczej w Gdańsku).
W 2017 r. został uhonorowany tytułem "Zasłużony w Historii Miasta Gdańska". Uroczystość odbyła się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/