16 najbardziej znanych plakatów teatralnych zaprojektowanych przez chorwackiego artystę Borisa Bućana w latach 70. i 80. XX w. można od środy oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury.
Wystawę otworzyli wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz ambasador Chorwacji w Polsce Tomislav Vidosević.
Plakaty pochodzą z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu, a ekspozycja została przygotowana we współpracy z chorwackim ministerstwem kultury w ramach programu kulturalnego przewodnictwa Chorwacji w Radzie UE.
"Plakaty, które możemy oglądać powstały w latach 70. i 80 XX wieku i wyróżniają się nie tylko interesującą formą artystyczną wykraczającą poza schemat nośnika reklamy, ale i zakodowanym w nim przekazem. Plakaty te, które w swojej tematyce dotyczą różnorodnych wydarzeń kulturalnych, stanowią swoiste dzieła sztuki, które opowiadają o innych dziełach" – mówił podczas wernisażu minister kultury Piotr Gliński.
Jak podkreśliła dyrektor MCK Agata Wąsowska-Pawlik, Boris Bućan to już klasyk sztuki chorwackiej XX wieku, a rozgłos i uznanie krytyków zdobył projektując dla instytucji kultury. "To, że Boris Bućan traktuje plakaty jako odrębną formą artystyczną jest bardzo bliskie temu, czym była Polska Szkoła Plakatu" - mówiła Wąsowska-Pawlik.
W krakowskim MCK można zobaczyć plakaty zaprojektowane przez artystę do przestawień Teatru Narodowego w Splicie oraz Teatru Narodowego w Zagrzebiu. Światowy rozgłos przyniósł Bućanowi poster do baletu Igora Stawińskiego "Ognisty ptak", którego reprodukcja znalazła się na okładce katalogu wystawy w Londynie w 1998 roku. Praca ta jest prezentowana w Krakowie.
Współkurator wystawy Monika Rydiger z MCK powiedziała PAP, że tym, co wyróżnia Bućana, jest duży format prac i intensywna kolorystyka. "Strefa informacyjna w jego plakatach jest zepchnięta na obrzeża i tworzy rodzaj ramy dla motywu graficznego. Trzeba chwilę zastanowić się i dopiero odczytać informację, to swoista łamigłówka dla odbiorcy" – podkreśliła kurator. „Dzięki swoim walorom plakaty Bućana intrygują i to te kilka sekund, które sprawia, że plakat przyciąga uwagę widza na ulicy" – dodała.
Wystawę można zwiedzać bezpłatnie, potrwa do 16 sierpnia. (PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ aszw/