Umowę o programie współpracy kulturalnej Polski i Chorwacji do roku 2023 podpisali w środę w Krakowie wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidosević. Wspólnie otworzyli także wystawę prac wybitnego chorwackiego plakacisty Borisa Bućana.
Podpisanie programu współpracy odbyło się w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury.
"Patrząc na nasze bieżące relacje z łatwością można dostrzec przykłady intensywnej, wieloaspektowej, owocnej współpracy dwustronnej" – powiedział minister Gliński. Podkreślił, że narody polski i chorwacki łączy wielowiekowa przyjaźń i doświadczenie walki o zachowanie tożsamości i niezależności.
Dodał, że dotychczasowa współpraca zostanie zintensyfikowana, a dodatkowym impulsem do tego jest realizowana przez oba państwa idea formatu Trójmorza. "Mam nadzieję, że ten program będzie mógł się urzeczywistnić już wkrótce w formie wielu inicjatyw kulturalnych"– podkreślił Piotr Gliński.
Przypomniał, że z powodu pandemii koronawirusa wiele wydarzeń kulturalnych planowanych w Polsce i innych krajach europejskich w ramach chorwackiej prezydencji w Radzie UE musiało zostać odwołanych lub przesuniętych. Minister wyraził satysfakcję, że w MCK udało się zrealizować wystawę Borisa Bućana.
"Pragnę przekazać na ręce pana ambasadora gratulacje dla strony chorwackie za ogromną aktywność i realizację programu chorwackiej prezydencji mimo działania w wysoce niesprzyjających warunkach. Podzielamy wskazaną przez nią priorytety dotyczące kultury: zwiększania mobilności w zakresie przemysłów kultury i przemysłów kreatywnych oraz promowania europejskiego dziedzictwa" – powiedział Piotr Gliński.
Ambasador Vidosević mówił, że podpisany w środę program współpracy tworzy doskonałe ramy do realizacji przedsięwzięć kulturalnych przez polskie i chorwackie instytucje. "Szczególne są związki pomiędzy naszymi krajami. Właśnie kultura jest tą dziedziną, która jeszcze bardziej wzmocni naszą współpracę" – powiedział Vidosević. Zaapelował do wicepremiera o wsparcie w realizacji tych wydarzeń, które były zaplanowane i zostały przesunięte z powodu pandemii.
Program współpracy w obszarze kultury między Polską i Chorwacją określa m.in. zasady organizacji wizyt i pobytów artystów i twórców w obu krajach, zasady współpracy galerii i muzeów oraz formy współpracy w zakresie muzyki, teatru, tańca, kinematografii, archiwów, bibliotek, literatury i przekładów oraz w dziedzinie ochrony dziedzictwa niematerialnego.
Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie Agata Wąsowska-Pawlik mówiła, że "Chorwacja to co prawda kraj, z którym Polska nie graniczy bezpośrednio, ale z którym poczucie dobrego sąsiedztwa jest bezsprzeczne". "W naszej działalności dbamy, aby wyposażać ludzi w klucze do zrozumienia zawiłych losów tej części Europy. Takimi kluczami są wystawy, publikacje, spotkania i dialog" – powiedziała Wąsowska-Pawlik i przypomniała, że MCK od lat współpracuje z chorwackimi partnerami.
W 2017 roku w MCK prezentowana była wystawę prac rzeźbiarza Ivana Mestrovicia, ukazał się też zbiór esejów Miljenki Jergovicia "Muszkat, cytryna i kurkuma", a obecnie pokazywane są prace chorwackiego plakacisty Borisa Bućana i odbywa się premierą książki "Chorwacja. Dzieje, kultura, idee" autorstwa Macieja Czerwińskiego.
"Plakaty te, które w swojej tematyce dotyczą różnorodnych wydarzeń kulturalnych, stanowią swoiste dzieła sztuki, które opowiadają o innych dziełach. Artysta wprowadza w nich odniesienia do kultury masowej, ale i wielu historycznych stylów sztuki. Zawierają w sobie przesłanie o fundamentalnym znaczeniu zjawisk kultury dla życia społeczeństw" - zauważył prof. Piotr Gliński. Dodał, że jesteśmy bardzo przywiązani do Polskiej Szkoły Plakatu i mamy szacunek dla wybitnych plakacistów z innych krajów.
Ambasador Tomislav Vidosević mówił dziennikarzom, że Boris Bućan to znakomity chorwacki artysta, znany także na arenie międzynarodowej, a w przestrzeni MCK jego wielkoformatowe plakaty do przedstawień teatralnych znakomicie się prezentują.
Wystawa potrwa w MCK do 16 sierpnia.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/aszw