Związek Legionistów Polskich złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, który zakazał dalszej działalności Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach. Informację tę potwierdził w czwartek PAP komendant Związku Krystian Waksmundzki.
"Związek Legionistów Polskich i Muzeum Czynu Niepodległościowego złożyły skargę na decyzję pana ministra Glińskiego z marca tego roku, którą otrzymaliśmy 25 maja tego roku. Zaskarżyliśmy tę decyzję w całości" – powiedział w czwartek PAP komendant naczelny ZLP Krystian Waksmundzki, odsyłając po szczegółowe informacje do prawnika reprezentującego związek w tej sprawie.
W Muzeum Czynu Niepodległościowego przechowywane są pamiątki związane z walkami Polaków o niepodległość, m.in. cenna kolekcja sztandarów organizacji legionowych z okresu międzywojennego, pamiątki po marszałku Edwardzie Rydzu-Śmigłym, pamiątki związane z pogrzebem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz sypaniem Kopca Piłsudskiego, dokumenty, mundury, broń i dzieła sztuki.
Informację o złożeniu skargi podało Radio Kraków.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zakazał dalszej działalności Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach i ze względu na konieczność zabezpieczenia zbiorów o dużym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Zgromadzone w placówce muzealia miały być spisane i przekazane w depozyt Muzeum Narodowemu w Krakowie.
Jak informowało w maju Centrum Informacyjne MKiDN decyzja o zakazie dalszej działalności Muzeum Czynu Niepodległościowego została podjęta przez ministra po wszelkich przewidzianych prawem czynnościach: po kontroli, wydaniu zaleceń pokontrolnych, podpisaniu listu intencyjnego w sprawie przyszłości placówki, po wielokrotnych spotkaniach i mediacjach i w trosce o dobro dziedzictwa narodowego.
Muzeum na krakowskich Oleandrach jest muzeum prywatnym utworzonym przez stowarzyszenie - Związek Legionistów Polskich - ale działa na podstawie regulaminu uzgodnionego z ministerstwem kultury, a to oznacza, że pomimo prywatnego statusu powinno realizować misję wynikającą z ustawy o muzeach.
Podczas kontroli w placówce zleconej przez ministra kultury w 2018 r. stwierdzono szereg uchybień dotyczących ewidencjonowania i inwentaryzowania zbiorów, ich przechowywania, zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa zwiedzających.
Szef resortu kultury Piotr Gliński zaproponował przekazanie zbiorów Muzeum Narodowemu w Krakowie, i docelowo utworzenie na ich bazie w odrestaurowanym Domu im. Józefa Piłsudskiego nowego Muzeum Czynu Niepodległościowego, które byłoby oddziałem MNK. Na początku listopada 2018 r. komendant naczelny Związku Krystian Waksmundzki podpisał list intencyjny w tej sprawie z ówczesnym dyrektorem MNK Andrzejem Betlejem, ale do podpisania umów nigdy nie doszło. (PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/