Seminaria naukowe oraz rekonstrukcje walk oddziałów powstańczych gen. Mariana Langiewicza będą jednymi z elementów obchodów 150 rocznicy bitwy pod Małogoszczem. Bitwa z 24 lutego 1863 roku była jedną z największych bitew powstania styczniowego.
W lutym w Krakowie i Małogoszczu zostanie zorganizowany cykl wykładów i konferencji naukowych poświęconych powstaniu styczniowemu, w tym szczególnie bitwie pod Małogoszczem. Ustalenia historyków na ten temat będą zebrane w jednej rocznicowej publikacji na temat przebiegu powstania na Kielecczyźnie, którą organizatorzy konferencji planują wydać w przyszłym roku.
W auli głównej Uniwersytetu Jagiellońskiego ma wziąć udział ok. 25 naukowców m.in z UJ, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu Lwowskiego.
Niedługo potem podobna konferencja zostanie zorganizowana w Małogoszczu. Władze miasta chcą połączyć ją z wycieczką po ziemi małogoskiej i powiecie jędrzejowskim. „Chcemy pokazać naszym gościom arenę wydarzeń z 1863 roku, tu mają taką możliwość” – powiedział burmistrz Małogoszcza Jan Głogowski. Również w lutym planowany jest złaz turystyczny po ziemi małogoskiej z trasami liczącymi około 10 km. Lutowe obchody zakończy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Druga część uroczystości rocznicowych zaplanowana jest na połowę czerwca. „16 czerwca planujemy w rynku rekonstrukcje walk oddziałów Mariana Langiewicza” – powiedział burmistrz.
Przy okazji rocznicy wybite zostaną medale okolicznościowe. Organizatorzy planują także konkurs fotograficzny „Meandry Wiernej Rzeki”.
Bitwa pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku była jedną z największych bitew powstania styczniowego. 2,5 tysięczny oddział gen. Mariana Langiewicza został w niej pokonany przez Rosjan. Źródła historyczne mówią o co najmniej 300 zabitych i 500 rannych po stronie powstańczej. Jeden z powstańców rannych w bitwie pod Małogoszczem stał się bohaterem znanej powieści Stefana Żeromskiego „Wierna Rzeka”. Jej tytuł odnosi się do Łosośnej – rzeki przepływającej na wschód od Małogoszcza. (PAP)
mjk/ ls/