Do połowy sierpnia mieszkańcy Łomży (Podlaskie) mogą zgłaszać propozycje dotyczące sposobów i możliwości wyeksponowania odkrytych reliktów archeologicznych na Starym Rynku. Podczas prac odkryto m.in. pozostałości po kramach kupieckich, fundamenty starego ratusza i studnie.
Badania archeologiczne na terenie Starego Rynku w Łomży rozpoczęły się w kwietniu tego roku i prowadzone są w ramach realizowanego przez miasto projektu "Projekt Kultura – kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży".
W ramach prac odkryto - jak podawała podlaski konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz - m.in. południową część starego ratusza miejskiego a także tajemniczą, znajdującą się prawie w centrum placu, wybrukowaną nieckę oraz dwie studnie: murowaną i drewnianą. Archeolodzy odkopali też m.in. monety, plomby kupieckie, aplikacje, przedmioty codziennego użytku, fragmenty potłuczonych naczyń. Jak mówiła Dajnowicz, najstarsze zabytki to fragmenty ceramiki kultury niemeńskiej sprzed 4 tysięcy lat, prostokątne paleniska z okresu wpływów rzymskich oraz przedmioty z przełomu XV i XVI stulecia.
Plan rewitalizacji zakładał wstępnie m.in. wyeksponowanie pod szkłem fundamentów starego ratusza. Jednak w związku z kolejnymi odkryciami, miasto zwróciło się do mieszkańców by też oni zaproponowali jak wyeksponować te odkrycia.
Podczas konsultacji, które odbyły się na początku tygodnia, prowadzący prace archeolog Mieczysław Bienia powiedział, że udało się odkryć więcej niż zakładano. Dodał, że odkopano bardzo dużo zabytków ruchomych, które będą przekazane do muzeum. "To zabytki, które pokażą tę najstarszą, nieopisaną historię Łomży" - dodał.
Wskazywał, że wykopaliska pokazują jak Łomża się rozwijała. Wskazując na rynek, gdzie odkryto części zabudowań różnych kramów zarówno ich pozostałości drewniane jak i murowane, mówił, że murowane obiekty powstały po 1526 roku. "Zrównano wtedy drewniane obiekty, a na ich miejsce dobudowano murowane" - powiedział archeolog. Jak zaznaczył, sam ratusz był okazałym obiektem.
Bienia zastrzegł, że więcej będzie mógł powiedzieć po zakończeniu prac, a te - jego zdaniem - dobiegają końca. Ocenił, że potrwają jeszcze około dwóch tygodni.
Mieszkańcy podczas konsultacji zgłaszali swoje propozycje, co do rewitalizacji rynku. Pojawiły się głosy, aby wyeksponować więcej odkrytych reliktów, ale też by było tam np. więcej zieleni.
Swoje propozycje wciąż można zgłaszać, miasto czeka na nie do 14 sierpnia. Miasto uruchomiło specjalny adres mailowy: stary.rynek@um.lomza.pl , można je też przekazać w formie papierowej do ratusza.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ kow/