138. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba, skupiająca członków z całego świata, z powodu epidemii przebiega w tym roku online. Delegacje krajowe spotykały się we wtorek w jednym miejscu, aby we wszystkich spotkaniach uczestniczyć za pośrednictwem internetu.
Polska delegacja spotkała się w Zakopanem – wynika z informacji przesłanej PAP w środę. Konwencja podsumuje miniony rok aktywności i wytyczy nowe kierunki rozwoju.
Zaznaczono, że miniony rok był rekordowy, jeśli chodzi o sumy darowizn charytatywnych i godzin przeznaczonych przez poszczególne grupy rycerzy na całym świecie na rzecz potrzebujących. "W zeszłym roku nasi członkowie po raz kolejny ustanowili rekord w wysokości charytatywnych darowizn, przeznaczając wspólnie na cele dobroczynne 187 mln dol. i poświęcając służbie 77 mln godzin" – powiedział otwierający zjazd Najwyższy Rycerz Carl Anderson.
Za pomoc niesioną potrzebującym podziękował papież Franciszek. "Jego Świątobliwość jest wdzięczny za te i wiele innych, niezliczonych sposobów, w które Rycerze Kolumba kontynuują niesienie profetycznego świadectwa o Bożym pragnieniu bardziej braterskiego, sprawiedliwego i godziwego świata, w którym wszyscy widzimy w sobie bliźnich i nikt nie jest opuszczony" – napisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.
List do uczestników konwencji skierował także prezydent RP. "Chciałbym wyrazić wielki szacunek i uznanie dla realizowanej przez Rycerzy misji czynienia dobra. Owoce działalności Zakonu Rycerzy Kolumba wystawiają Państwa organizacji piękne i chlubne świadectwo" – napisał Andrzej Duda. Prezydent wyraził również radość i satysfakcję, że nauczenie i dziedzictwo wielkiego Polaka (św. Jana Pawła II – PAP) są pamiętane i rozwijane w codziennym działaniu Rycerzy. "Ze służby bliźniemu uczynili Państwo swój znak rozpoznawczy" – podkreślił.
W tym roku międzynarodową nagrodę za działanie na rzecz rodziny otrzymała rada Rycerzy Kolumba służąca przy parafii św. Wojciecha w Częstochowie. 7-8 marca zorganizowali nabożeństwo z ofiarowaniem rodziny Świętej Rodzinie i konferencję dla rodzin. Wydarzenie było połączone ze zbiórką funduszy na rzecz rehabilitacji dla niepełnosprawnego chłopca.
Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata, liczą ponad 2 mln członków. W Polsce obecni są od 14 lat, liczą ponad 6 tys. członków działających w 120 radach w 28 diecezjach. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.
Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 27 maja 2020 r. papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu ks. McGivneya, czym zakończył jego proces beatyfikacyjny. Ks. McGivney zostanie ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego 31 października 2020 r. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/