W Narodowym Forum Muzyki zakończono budowę wysokich na 14 m i szerokich na 9 m organów piszczałkowych, wykonanych w stylu francuskim z przełomu XIX i XX w. Po raz pierwszy publiczność będzie mogła usłyszeć ich brzmienie podczas koncertu zaplanowanego na 14 sierpnia.
Budowa organów piszczałkowych w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki rozpoczęła się w 2018 r. Instrument został zaprojektowany i wykonany przez organmistrzów z pracowni Orgelbau Klais z Bonn. Jego budowa kosztowała ponad 11 mln zł, z czego 85 proc. pochodziło ze środków unijnych. Organy mają 9 metrów szerokości, 14 metrów wysokości, 4,5 metra głębokości i ważą ok. 30 ton. Składają się z 4700 piszczałek i 80 głosów. Długość największej piszczałki to ok. 12 metrów, a najmniejszej – 11 milimetrów. Stylistyka instrumentu utrzymana jest w tradycji francuskich organów symfonicznych z XIX–XX wieku.
Rzeczniczka Narodowego Forum Muzyki Agnieszka Frei poinformowała PAP, że widzowie po raz pierwszy będą mogli usłyszeć brzmienie organów podczas koncertu zaplanowanego na 14 sierpnia.
Orkiestra NFM Filharmonii Wrocławskiej zagra wówczas pod batutą Bassema Akiki, a partię solową na wiolonczeli wykona Marcin Zdunik. "Wysłuchamy dwóch dzieł, które różni prawie wszystko: stylistyka, czas powstania oraz założenia kompozycyjne. +II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną+ Pawła Mykietyna jest nowym utworem polskiego twórcy, z kolei +Obrazki z wystawy+ Modesta Musorgskiego to powszechnie znane i lubiane miniatury fortepianowe – tego wieczoru zabrzmią w rzadko prezentowanej wersji, a w ostatniej ich części po raz pierwszy usłyszymy brzmienie organów NFM" – mówiła rzeczniczka.
"Za ich sprawą muzyka minionych wieków zabrzmi pełniej, a możliwość zagrania współczesnych utworów przeznaczonych na organy otworzy drogę do poznania wielu nowych kompozycji" – podkreśliła.
Dodała, że w związku z epidemią, w trwającym godzinę koncercie nie przewidziano przerwy. "Zapewniamy, że jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi i organizujemy nasze wydarzenia zgodnie z ich zaleceniami i wytycznymi" – powiedziała Frei. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ aj/