Podkarpacki Festiwal Organowy, którego koncerty zazwyczaj odbywały się z udziałem publiczności w katedrze rzeszowskiej i innych kościołach regionu, w tym roku odbędzie się online. Przewidziano łącznie sześć koncertów. Będzie to 29. edycja wydarzenia, która rozpocznie się w niedzielę wieczorem.
"Niepewna ciągle sytuacja epidemiologiczna w kraju, zmieniające się często przepisy administracyjne i sanitarne oraz brak możliwości przybycia artystów z zagranicy zmusiły nas do zrezygnowania z zorganizowania regularnych koncertów z udziałem publiczności w miesiącach letnich, jak odbywało się to przez minione 28 lat. Nasza wierna i liczna festiwalowa publiczność nie pozostanie jednak w tym trudnym czasie bez muzyki organowej" - zapewnił na stronie festiwalu jego dyrektor Marek Stefański.
Dodał, że wydarzenie otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Muzyka", dzięki której koncerty zostaną zrealizowane online. Będzie ich sześć. Odbędą się one w kościołach, w których dotychczas rozbrzmiewał Podkarpacki Festiwal Organowy.
Na program każdego z koncertów online złoży się muzyka organowa w wykonaniu uznanych polskich organistów, reprezentujących różne ośrodki muzyczne Polski. Będą to: Wacław Golonka, Sławomir Kamiński, Łukasz Mateja, Jakub Garbacz, Patryk Podwojski oraz dyrektor festiwalu Marek Stefański, którego występ rozpocznie tegoroczną edycję.
"Każdy odcinek będzie ponadto opatrzony krótkim komentarzem opowiadającym o historii i osobliwościach poszczególnych miejsc oraz wątkach festiwalowych koncertów z nimi związanych" – zaznaczył dyrektor imprezy.
Wśród świątyń, w których zostaną wykonane tegoroczne koncerty, znalazła się katedra w Rzeszowie, kościół św. Krzyża i Wniebowzięcia NMP w rzeszowskim Zalesiu, a także Jarosławskie Opactwo, bazylika ojców Jezuitów w Starej Wsi oraz dwa kościoły w położonej wśród podkarpackich lasów Lutczy: stary, drewniany oraz nowy pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.
Emisja filmów rozpocznie się w niedzielę o godz. 19. Kolejne odcinki będą emitowane przez następnych pięć niedziel do 27 września na kanale You Tube organizatora festiwalu - Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE oraz w mediach społecznościowych.
"Marzy mi się oczywiście muzyczne spotkanie z naszą publicznością w tzw. przestrzeni rzeczywistej i, jeśli tylko okoliczności na to pozwolą, obiecuję takowe zorganizować. Nie czas jeszcze na zdradzanie szczegółów tego śmiałego planu, ale zapewniam, że taki powstaje. Gdy tylko będzie mógł on zostać zrealizowany, niezwłocznie poinformuję Państwa o tym i z wielka radością zaproszę do udziału wszystkich naszych sympatyków" – zapewnił dyrektor festiwalu na stronie diecezji rzeszowskiej.
Festiwal powstał w roku 1991, bezpośrednio po wizycie w Rzeszowie Ojca Świętego Jana Pawła II, z inicjatywy ówczesnego proboszcza rzeszowskiej katedry księdza infułata Stanisława Maca.
Festiwal wcześniej nosił nazwę Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa. Wieczory były pierwszym i najstarszym wydarzeniem artystycznym w zakresie klasycznej muzyki sakralnej na Podkarpaciu.
"Festiwal nieustannie rozszerza zasięg swojego oddziaływania na nowe miejscowości Podkarpacia włączając do swego kalendarza zarówno zabytkowe, jak i nowoczesne świątynie i znajdujące się w nich organy" – czytamy na stronie Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, organizatora festiwalu.
W miarę rozszerzania festiwalu na inne miejscowości i kościoły regionu wydarzenie zmieniło nazwę na Podkarpacki Festiwal Organowy.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ mark/