Ponad 500 wydarzeń - m.in. wystaw, lekcji historii, rekonstrukcji historycznych i uroczystości przy powstańczych grobach - zaplanowano w regionie łódzkim w ramach obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego.
Obchody zainaugurowało w poniedziałek otwarcie w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi wystawy malarstwa "Powstanie styczniowe na ziemi łódzkiej" Aleksego Matczaka - artysty malarza, rzeźbiarza i poety, właściciela prywatnej galerii w Idzikowicach (powiat poddębicki). Na swoich obrazach uwiecznił on m.in. bohaterów bitwy pod Dobrą koło Strykowa, do której doszło 24 lutego 1863 roku. Artysta, który tworzy obrazy o tematyce historycznej, podkreśla, że dzięki historii nie tracimy swojej tożsamości.
"Historia szerokim strumieniem płynie po ziemi łódzkiej, nieraz jest w zasięgu ręki, a nie dostrzegamy jej, nieraz bywa tak, że potykamy się o nią, a nie dostrzegamy" - mówił Matczak.
Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska poinformowała, że dotąd zgłoszono ponad 500 wydarzeń w ramach obchodów 150. rocznicy powstania w regionie łódzkim. Liczy ona jednak, że będzie ich jeszcze więcej. "Jest do doskonała okazja, żeby przypomnieć nam wszystkim, a szczególnie młodzieży, o tym, jakie były losy powstańców styczniowych" - zaznaczyła wojewoda.
W Łódzkiem zidentyfikowanych zostało 93 poległych powstańców, we wtorek - w rocznicę wybuchu powstania - na wszystkich grobach powstańców mają zostać złożone kwiaty i zapalone znicze, m.in. na cmentarzach przy ul. Ogrodowej i Rzgowskiej w Łodzi. W Wieluniu podczas rocznicowych uroczystości wręczone zostaną medale Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej m.in. Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie.
Wieczorem w Łodzi złożone zostaną kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza, a w archikatedrze łódzkiej odprawiona zostanie msza św. za ojczyznę. Po mszy zaplanowano koncert muzyki polskiej.
Z kolei Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin organizuje przemarsz rocznicowy ulicami miasta. Kwiaty zostaną złożone w miejscach straceń na Rynku Bałuckim oraz obok ronda Powstańców 1863 roku przy Krzyżu Powstańczym - miejscu rozstrzeliwań powstańców styczniowych.
Jak poinformowano na konferencji prasowej ze środków Urzędu Wojewódzkiego zostaną w tym roku przeprowadzone zostaną prace renowacyjne w miejscach upamiętniających powstańców. Wykonane zostaną m.in. dwa orły na grobach powstańczych w Dalikowie, tablica upamiętniająca Napoleona Potockiego, powstańca pochowanego na cmentarzu w Stolcu, oraz remonty powstańczych grobów w Skoszewach, Sędziejowicach i Turze.
Rocznicowe obchody potrwają w Łódzkiem do kwietnia 2014 roku. (PAP)
szu/ hes/ bk/