W czwartek wystartowała rejestracja uczestników na II Kongres Tańca, którego inicjatorem i głównym organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca (IMiT). Finał wydarzenia zaplanowano od 26 do 29 września w Warszawie. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 17 września.
"Nadrzędnym celem tego wydarzenia jest znalezienie sposobów na rozwiązanie najbardziej palących problemów, z którymi boryka się całe środowisko taneczne w Polsce. Obecną kondycję polskiego tańca skonfrontujemy z diagnozą i postulatami I Kongresu Tańca, który odbył się w 2011 r. Wypracujemy także harmonogram działania dla środowiska (instytucji, organizacji, aktywistów związanych ze sztuką tańca) na kolejne lata" - poinformowała w czwartek PAP kierownik ds. promocji IMiT Agata Szymczak.
Przypomniała, że Kongres rozpoczął się pod koniec 2019 r. od kilkuetapowych konsultacji z polskim środowiskiem tańca, w ramach których został wypracowany program obrad.
Finał Kongresu będzie się składał z dwóch części. "Rozpoczynamy 26 września Warszawskim Świętem Tańca – szkoły, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe i instytucje kultury połączą siły, by zaprosić do tańca osoby uczestniczące w Kongresie, a także mieszkanki i mieszkańców Warszawy" - napisała Szymczak.
Wyjaśniła, że na bezpłatnych warsztatach w różnych punktach Warszawy będzie można poznać całe spektrum tańca – od tradycyjnej polki przez japońskie buto po hip-hop i jazz. "Wieczorem zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej i PROMU Kultury na dwa spektakle, a także spotkania taneczne na Krakowskim Przedmieściu, organizowane przez Pracownię Muzyki Tradycyjnej" - czytamy na stronie II Kongresu Tańca.
"Od 27 do 29 września spotkamy się na części konferencyjnej. W czasie 6 paneli dyskusyjnych w gronie ekspertów wyłonionych podczas konsultacji społecznych chcemy wspólnie wypracować strategie rozwoju na przyszłość, zaproponować kompleksowe rozwiązania i zainicjować działania, które umożliwią zmiany" - czytamy w przesłanej informacji.
Panele dyskusyjne odbędą się w Centrum Konferencyjnym w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (będą również transmitowane online).
Osoby, które chcą uczestniczyć w panelach na żywo w Warszawie, proszone są o rejestrację na stronie: www.kongrestanca.pl. Zgłoszenia można dokonać do 17 września br.
Partnerem strategicznym II Kongresu Tańca jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Impreza jest finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowane przez Biuro Kultury m.st. Warszawy.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/