Spektakl „Nagasaki” na podstawie powieści Erica Faye to najnowsza produkcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie.
Powieść „Nagasaki” Erica Faye określana jest przez krytyków „dyptykiem samotności”; książka została nagrodzona w 2010 r. Grand Prix Akademii Francuskiej. Adaptacji teatralnej powieści francuskiego pisarza oraz reżyserii spektaklu podjął się Paweł Kamza. „Nagasaki” to pierwsza premiera nowego sezonu artystycznego przygotowana przez Wrocławski Teatr Współczesny.
„Nagasaki” to studium poświęcone bezdomności w jej różnych wymiarach. „Bezdomność jako brak dachu nad głową dotyka Lokatorkę. Shmura-san jest doświadczany bezdomnością w znaczeniu psychologicznym – brak mu woli, ma niechęć zmian graniczącą z lękiem, nerwicę natręctw. Obojga dotyka bezdomność duchowa, głębsza, bardziej bolesna, ukryta: bez-domność w sobie, bez-domność od siebie. Oboje uciekają od społeczeństwa. On zamyka się w domu-twierdzy, ona żyje bez domu. To doświadczenie jest przekleństwem i nadzieją, bo w bezdomności można odkryć własne Ja” - mówi o spektaklu jego reżyser.
Twórcy spektaklu wskazują, że Eric Faye nawiązuje do japońskiej tradycji pisania o samotności. „W przedstawieniu twórcy chcą wykorzystać tradycję Drogi Smutnego Piękna, przeczucia, że pozostał tylko powrót do gór i rzek przeszłości. Tą Drogą podąża Shimura-san. Lokatorka wybrała inną drogę, buntu przeciw społeczeństwu, które swoimi kodeksami, modami więzi jednostkę” - napisano w materiałach poświęconych wrocławskiemu przedstawieniu.
Premiera spektaklu „Nagasaki” odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/