Film Waldemara Krzystka „80 milionów” został zaprezentowany w środę w Budapeszcie w ramach przeglądu z okazji 30-lecia transformacji ustrojowej, współorganizowanego przez Dom Terroru i Instytut Badań nad Komunizmem.
Współorganizatorem pokazu, który stanowił też uczczenie 40-lecia „Solidarności”, był Instytut Polski w Budapeszcie.
Jak podkreśliła przed projekcją dyrektorka Instytutu Joanna Urbańska, „Solidarność” była nie tylko związkiem zawodowym, ale wielkim ruchem społecznym, który stanowił bardzo ważny etap na drodze ku odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości i przyczynił się obalenia komunizmu nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Dyrektor Badawczy Domu Terroru Marton Bekes zaznaczył, że Polacy jako pierwsi potrafili w latach 80. stawić czoło totalitaryzmowi, a „Solidarność” przyczyniła się do tego, że również na Węgrzech nastąpiła zmiana ustrojowa i Węgrzy zdołali wywalczyć sobie niezależność po komunizacji kraju. Zaakcentował też przyjaźń polsko-węgierską i wskazał na bardzo dobrą współpracę z Instytutem Polskim.
Przegląd filmowy zatytułowany „Żegnaj, Leninie” zainaugurowany został w styczniu węgierskim filmem „Plac Moskwy” w reżyserii Ferenca Toeroeka, ale od marca z powodu pandemii koronawirusa kolejne projekcje były zawieszone.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/