Koncert „Zarażeni dobrem – artyści i lekarze w podziękowaniu pracownikom ochrony zdrowia” odbędzie się w sobotę w Operze Śląskiej w Bytomiu. Jego pomysłodawcą jest lekarz – meloman, który przeszedł zakażenie koronawirusem.
Idea koncertu zrodziła się już na przełomie kwietnia i maja, ale z powodu restrykcji sanitarnych dopiero teraz można go zorganizować. Artyści Opery Śląskiej na czele z dyrektorem Łukaszem Goikiem wspólnie ze Śląską Izbą Lekarską postanowili w ten sposób wyrazić wdzięczność pracownikom służby zdrowia za dotychczasową postawę w zmaganiach z pandemią.
Inspiratorem koncertu jest lekarz Wojciech Bichalski, meloman i przyjaciel Opery Śląskiej, który podczas pracy zaraził się koronawirusem i kilka tygodni walczył o życie. "Podczas mojego pobytu w szpitalu w Tychach byłem pod wrażeniem - jako pacjent i jako lekarz - obserwując pełną poświęceń i determinacji pracę personelu na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Ich życzliwość i profesjonalizm zasługują na najwyższe uznanie" – powiedział.
"Ludzie wobec zagrożenia zachowują się różne. Lekarze do właściwych postaw zobowiązani są podwójnie – zwykłą ludzką przyzwoitością i przyrzeczeniem lekarskim. Dlatego chcemy wyróżnić tych, którzy swoją postawą w dobie pandemii potwierdzili, że praca z chorym człowiekiem to nie tylko zawód, ale coś więcej – może w niektórych przypadkach powołanie, może misja. O tych wspaniałych ludziach, którzy są dla innych przykładem, trzeba mówić głośno - szczególnie w czasie wszechobecnego hejtu" – podkreśla prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Tadeusz Urban.
"Artyści Opery Śląskiej w ten najbliższy im sposób, z głębi swoich serc, chcą wyrazić wdzięczność w imieniu nas wszystkich. Dziękujemy za poświęcenie, determinację i odwagę w walce z koronawirusem, która wciąż trwa" – powiedział dyrektor Opery Śląskiej Łukasz Goik.
W sobotę wystąpią m.in. Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Andrzej Lampert, Stanislav Kuflyuk, Maciej Komandera oraz Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse Colombiera. Podczas koncertu kilkudziesięciu pracownikom śląskich szpitali, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w walce z pandemią - lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, fizjoterapeutom, diagnostom laboratoryjnym i salowym – zostaną wręczone odznaczenia.
Specjalnym medalem Śląskiej Izby Lekarskiej zostaną wyróżnione: Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, Kulczyk Fundation Dominiki Kulczyk oraz Kopalnię Piast-Ziemowit w Bieruniu, dzięki którym pracownicy ochrony zdrowia mogli pracować bezpiecznie.
Oprócz pracowników szpitali, Odznakę Honorową Ministra Zdrowia "Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia" - za wsparcie i wyjątkowe zaangażowanie w walce z wirusem - otrzymają marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Medal Śląskiej Izby Lekarskiej trafi natomiast do Jurka Owsiaka, Dominiki Kulczyk i przedstawicieli KWK Piast-Ziemowit.
Jerzy Owsiak i Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do lipca 2020r. przekazała placówkom ochrony zdrowia w całym kraju sprzęt medyczny i środki ochrony indywidualnej o wartości 48,8 miliona złotych, pomogła 360 szpitalom, 416 Domom Pomocy Społecznej i prywatnym domom seniorów, 56 zakładom opiekuńczo-leczniczym i 23 hospicjom .
Dominika Kulczyk wsparła Fundację Lekarze Lekarzom kwotą 20 mln zł. Z tych funduszy zakupiono i sprowadzono milion masek chirurgicznych, półtora miliona masek FFP2 i 100 tys. kombinezonów, przyłbic oraz gogli.
Dzięki wparciu Kopalni Piast-Ziemowit Śląska Izba Lekarska mogła zaopatrzyć szpitale i przychodnie województwa śląskiego w 12 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego, niezbędnego do odkażania i sterylizacji obiektów medycznych. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ aszw/