Stowarzyszenie Muzealników Polskich wyraziło uznanie dla lekarzy, pielęgniarek i całego personelu medycznego, który walczy z rozprzestrzeniającym się w kraju koronawirusem. W liście otwartym zapowiedziało chęć upamiętnienia ich działań.
Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich Michał Niezabitowski, w czwartkowym liście otwartym przypomniał, że z powodu panującej w kraju pandemii, na razie niemożliwe jest prowadzenie działalności kulturalnej w takiej formie, jak dotychczas.
Jednocześnie zapewnił, że działalność muzeów odbywa się on-line, a polscy muzealnicy nie zamierzają rezygnować z realizowania swojej "nadrzędnej misji". Jest nią, jak przypomniał, "służba publiczności", polegająca na "interpretowaniu zasobów dziedzictwa".
Niezabitowski, w imieniu SMP wyraził także uznanie dla pracowników służby zdrowia - lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek i wolontariuszy, którzy walczą z epidemią. "Wiele osób porównuje obecną sytuację do wojny. Dlatego składamy obietnicę, że w miarę naszych możliwości będziemy w naszych muzeach dokumentować i upamiętniać Waszą walkę. (...) Naszym zadaniem jest zachowanie pamięci o Waszym trudzie dla przyszłości" - dodał.
W rozmowie z PAP prezes podkreślił, że SMP nie ma wpływu na to, w jaki sposób poszczególne instytucje zadbają o pamięć o wydarzeniach tego czasu. "Natomiast jako muzealnicy, także dyrektorzy muzeów, mamy przekonanie, że bohaterów tego czasu, czyli lekarzy trzeba upamiętniać. To jest rzecz najistotniejsza" - wyjaśnił Niezabitowski.
W liście, w imieniu Stowarzyszenia zaapelował także do wszystkich zarządzających polskimi muzeami, o podjęcia działań, które pozwolą udokumentować życie kraju, miast, regionów i społeczności lokalnych w czasie pandemii.
Zwrócił również uwagę na problemy finansowe, z jakimi już teraz musi borykać się reprezentowana przez niego branża. "Ponad tysiąc działających w Polsce muzeów daje zatrudnienie dla ponad 40 tys. osób, a dwukrotnie więcej osób żyje z firm, których działanie powiązane jest z działalnością muzeów" - podkreślił prezes.
Wskazał, że "polskie muzea wpompowują też w krwiobieg polskiej gospodarki około 20 miliardów zł z tytułu zakupu towarów, usług oraz innych dostaw". "Od dawna postulujemy zmianę perspektywy patrzenia na polskie muzea - ze spojrzenia poprzez koszty, na spojrzenie poprzez ich pozytywny wpływ, stymulujący gospodarkę" - dodał.
W tym kontekście muzealnicy zaapelowali do ministra kultury "o podjęcie działań zmierzających do włączenia do pakietu tzw. +Tarczy Antykryzysowej+ polskich muzeów". Chodzi m.in. "o pomoc w utrzymaniu miejsc pracy poprzez zwolnienie okresowe z opłat na rzecz ZUS oraz innych opłat o charakterze obciążeń fiskalnych".
Z kolei polskie władze samorządowe poproszone zostały o zachowanie na dotychczasowym poziomie dotacji podmiotowych dla instytucji muzealnych.
Członkowie SMP zwrócili się także do publiczności, którą zachęcają do odwiedzania placówek wtedy, kiedy już będzie to możliwe. "Już teraz wiemy, że pamięć tej pandemii będzie pokoleniową traumą. Jako +lekarze+ chorób zbiorowej pamięci, muzealnicy z pewnością będą mieli pełne ręce pracy" - czytamy.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ dki/