Urna z prochami biskupa seniora Jana Szarka, byłego zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i byłego prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, została w piątek wystawiona w bielskim kościele Zbawiciela – podaje rzecznik Kościoła Agnieszka Tarnogórska-Godfrejów.
Duchowny, który zmarł 8 października w Cieszynie w wieku 84 lat, w sobotę spocznie na bielskim cmentarzu ewangelickim przy ul. Listopadowej. "Tam, o godz. 13.00, rozpocznie się liturgia pogrzebowa. Uroczystości na cmentarzu będą otwarte" – powiedziała Tarnogórska-Godfrejów.
Bp Jan Szarek urodził się 13 lutego 1936 r. w Bielsku. Studiował teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, którą ukończył w 1960 r. Został ordynowany na duchownego przez ks. bpa Andrzeja Wantułę w kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej.
6 stycznia 1991 r. Synod Kościoła wybrał go Biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. 3 maja 1991 r. w Warszawie został konsekrowany. Na urzędzie zastąpił ks. bpa Janusza Narzyńskiego.
W 1993 r. został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej na pięcioletnią kadencję. W 1996 r. wybrano go ponownie na to stanowisko.
Trzykrotnie spotykał się z przebywającym w Polsce papieżem Janem Pawłem II w Warszawie (1991), Wrocławiu (1997) i w Drohiczynie (1999).
W marcu 2000 r. Synod wybrał go na pierwszego prezesa kościelnej organizacji charytatywnej – Diakonii. Stanowisko to pełnił do 2005 r.
Bp Szarek w 2000 r. – w uznaniu zasług w dziedzinie ekumenicznej oraz za wkład w pojednanie pomiędzy Kościołami i narodami – został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później otrzymał tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteranów. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/