Św. Andrzej Bobola został patronem ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 886 i drogi krajowej nr 28 w miejscowości Zabłotce k. Sanoka na Podkarpaciu. To potężny patron, który jest orędownikiem spraw polskich – powiedział w sobotę podczas uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Rondo, które w sobotę zyskało nowego patrona, jest też początkiem obwodnicy Sanoka.
Adamczyk przypomniał, że obwodnica została oddana do użytku na początku tego roku. Była to inwestycja, jak mówił minister, „wymarzona i oczekiwana przez dziesiątki lat”. Zwrócił uwagę, że obwodnica była szczególnie wyczekiwana przez turystów, którzy jechali w Bieszczady.
„Od dzisiaj ta droga poprzez rondo, które jest do niej kluczem, ma wielce czcigodnego patrona. Myślę, że patrona wszystkich, bez względu na to, w co wierzą i czy wierzą. Bo to potężny patron, który jest przede wszystkim orędownikiem spraw polskich” – powiedział.
Adamczyk przypomniał, że budowany jest drugi etap obwodnicy Sanoka, który powstanie w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.
Polityk zaznaczył także, że „COVID nie zatrzymuje polskich budów”. „Pragnę poinformować, że kolejne projekty, kolejne plany będą realizowane. Nie wstrzymujemy kroku. 1,5 mln miejsc pracy polskiego budownictwa, w tym szczególnie budownictwa drogowego, kolejowego, miejsc pracy w przedsiębiorstwach produkujących na rzecz budownictwa - one będą utrzymane” – zadeklarował.
Adamczyk podkreślił, że pandemia nie może „nas sparaliżować”. „I w Polsce tego budownictwa nie sparaliżowała, dzięki odważnym decyzjom polskiego rządu, decyzjom pana premiera Mateusza Morawieckiego. Wszystko wskazuje na to, że dalej będziemy mogli realizować inwestycje, takie jak drugi etap obwodnicy Sanoka” – mówił.
W ocenie ministra druga część obwodnicy Sanoka powinna powstać na przełomie 2025/2026 r. Wówczas, jak powiedział, „brama bieszczadzka w Sanoku będzie bardzo szeroko otwarta”. „W niepamięć pójdą kłopoty komunikacyjne i utrudnienia” – dodał.
Polityk wyraził nadzieję, że św. Andrzej Bobola zostanie patronem całej obwodnicy Sanoka.
Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. W wieku 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik i wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Uwieńczeniem jego życia była męczeńska śmierć za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 r. w Janowie Poleskim.
W 1755 r. papież Benedykt XIV orzekł, że sługa Boży Andrzej Bobola poniósł śmierć za wiarę i zaliczył go w poczet męczenników Kościoła. Jego beatyfikacji dokonał w 1853 r. Pius IX, natomiast Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 r. Tego samego roku jego relikwie zostały sprowadzone do Polski i złożone przed ołtarzem w kościele księży jezuitów w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej. W czerwcu 2007 r. Episkopat Polski nadał kościołowi, w którym znajdują się relikwie świętego, tytuł sanktuarium narodowego. Św. Andrzej Bobola od 2002 r. jest patronem Polski. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ pad/